Google har på et år solgt færre Pixel-smartphones end Apple har solgt iPhones på en uge

Googles Pixel 2-telefoner blev skamrost som nogle af de bedste Android-telefoner på markedet. Men rosen har ikke ført til skyhøje salgstal. For at sige det mildt.

Artikel top billede

Googles egenproducerede Pixel-telefoner er siden den første lancering i 2016 blevet rost for at være nogle af de bedste Android-telefoner på markedet.

Alligevel har Google, et af verdens største selskaber og fader til Android-systemet, ikke formået at rykke magtbalancen på smartphone-markedet.

Ifølge IDC solgte Google i hele 2017 knap 3,9 millioner Pixel-telefoner, Pixel, Pixel XL, Pixel 2 og Pixel 2 XL, hvilket er forsvindende lidt i havet af 1,5 milliarder solgte smartphones på globalt plan.

Eller sagt på en anden måde: Google solgte færre smartphones i hele 2017, end hvad Apple sælger på en uge.

Det er dog ikke uventet.

Google har bevidst kun valgt at sælge sine Pixel-telefoner i engelsk, spansk, tysk, og fransk-talende lande med særligt fokus på det amerikanske marked på grund af den særlige integration af sin Google Assistant.

Google oplevede ligeledes dårlig presseomtale på grund af mindre gode skærme på sin Pixel 2 XL-modeller op til julehandlen.

Dog er salget i vækst.

I USA har Google opnået en markedsandel på 2,8 procent (mod 1,8 procent sidste år), og opkøbet af HTC’s smartphone-designafdeling for 6,2 milliarder kroner vidner om, at Google tager sin hardwaredrøm alvorligt.

Ligeledes forlyder det, at Google Assistant bliver mere integreret i selve Android-systemet i den kommende Android 9.0 (Android P), hvilket måske kunne indikere, at Google Assistant snart vil kunne forstå dansk, og at vi dermed vil kunne se Pixel-telefoner i Danmark.

Læs også: Android skifter udseende i næste store opdatering og omfavner forhadt iPhone X-design 

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job