Google har på et år solgt færre Pixel-smartphones end Apple har solgt iPhones på en uge

Googles Pixel 2-telefoner blev skamrost som nogle af de bedste Android-telefoner på markedet. Men rosen har ikke ført til skyhøje salgstal. For at sige det mildt.

Artikel top billede

Googles egenproducerede Pixel-telefoner er siden den første lancering i 2016 blevet rost for at være nogle af de bedste Android-telefoner på markedet.

Alligevel har Google, et af verdens største selskaber og fader til Android-systemet, ikke formået at rykke magtbalancen på smartphone-markedet.

Ifølge IDC solgte Google i hele 2017 knap 3,9 millioner Pixel-telefoner, Pixel, Pixel XL, Pixel 2 og Pixel 2 XL, hvilket er forsvindende lidt i havet af 1,5 milliarder solgte smartphones på globalt plan.

Eller sagt på en anden måde: Google solgte færre smartphones i hele 2017, end hvad Apple sælger på en uge.

Det er dog ikke uventet.

Google har bevidst kun valgt at sælge sine Pixel-telefoner i engelsk, spansk, tysk, og fransk-talende lande med særligt fokus på det amerikanske marked på grund af den særlige integration af sin Google Assistant.

Google oplevede ligeledes dårlig presseomtale på grund af mindre gode skærme på sin Pixel 2 XL-modeller op til julehandlen.

Dog er salget i vækst.

I USA har Google opnået en markedsandel på 2,8 procent (mod 1,8 procent sidste år), og opkøbet af HTC’s smartphone-designafdeling for 6,2 milliarder kroner vidner om, at Google tager sin hardwaredrøm alvorligt.

Ligeledes forlyder det, at Google Assistant bliver mere integreret i selve Android-systemet i den kommende Android 9.0 (Android P), hvilket måske kunne indikere, at Google Assistant snart vil kunne forstå dansk, og at vi dermed vil kunne se Pixel-telefoner i Danmark.

Læs også: Android skifter udseende i næste store opdatering og omfavner forhadt iPhone X-design 

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S