Google har på et år solgt færre Pixel-smartphones end Apple har solgt iPhones på en uge

Googles Pixel 2-telefoner blev skamrost som nogle af de bedste Android-telefoner på markedet. Men rosen har ikke ført til skyhøje salgstal. For at sige det mildt.

Artikel top billede

Googles egenproducerede Pixel-telefoner er siden den første lancering i 2016 blevet rost for at være nogle af de bedste Android-telefoner på markedet.

Alligevel har Google, et af verdens største selskaber og fader til Android-systemet, ikke formået at rykke magtbalancen på smartphone-markedet.

Ifølge IDC solgte Google i hele 2017 knap 3,9 millioner Pixel-telefoner, Pixel, Pixel XL, Pixel 2 og Pixel 2 XL, hvilket er forsvindende lidt i havet af 1,5 milliarder solgte smartphones på globalt plan.

Eller sagt på en anden måde: Google solgte færre smartphones i hele 2017, end hvad Apple sælger på en uge.

Det er dog ikke uventet.

Google har bevidst kun valgt at sælge sine Pixel-telefoner i engelsk, spansk, tysk, og fransk-talende lande med særligt fokus på det amerikanske marked på grund af den særlige integration af sin Google Assistant.

Google oplevede ligeledes dårlig presseomtale på grund af mindre gode skærme på sin Pixel 2 XL-modeller op til julehandlen.

Dog er salget i vækst.

I USA har Google opnået en markedsandel på 2,8 procent (mod 1,8 procent sidste år), og opkøbet af HTC’s smartphone-designafdeling for 6,2 milliarder kroner vidner om, at Google tager sin hardwaredrøm alvorligt.

Ligeledes forlyder det, at Google Assistant bliver mere integreret i selve Android-systemet i den kommende Android 9.0 (Android P), hvilket måske kunne indikere, at Google Assistant snart vil kunne forstå dansk, og at vi dermed vil kunne se Pixel-telefoner i Danmark.

Læs også: Android skifter udseende i næste store opdatering og omfavner forhadt iPhone X-design 

Læses lige nu

    Annonce

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S