Microsoft frigiver avancerede sikkerhedsfunktioner fra Windows 10: Kan nu bruges i Windows 7 og 8.1

Microsoft vil have virksomheder til at opgradere til Windows 10. Alligevel bliver Windows Defender Advanced Threat Protection nu tilgængelig i ældre versioner af styresystemet.

Artikel top billede

Omkring halvdelen af alle Windows-brugere kører stadig version 7 eller 8.1, og efter at Microsoft selv advarede om dårlig sikkerhed i Windows 7 sidste år, smider Redmond-giganten nu en livline til de mange brugere.

Til sommer bliver Windows Defender Advanced Threat Protection nemlig tilgængelig for Windows 7- og 8.1-brugere, der dermed får glæde af den endpoint-beskyttelse og cloud-funktionalitet, der hidtil har været forbeholdt Windows 10.

Det er dog en stakket frist, da supporten til Windows 7 udløber endegyldigt om to år, men indtil da vil Microsoft altså give brugerne glæde af sikkerhed på niveau med Windows 10.

“Vi vil give brugerne den bedst mulige sikkerhed på vej mod Windows 10 indtil supporten til Windows 7 udløber i januar 2020,” hedder det i et blogindlæg fra Microsoft.

Beslutningen er umiddelbart overraskende, da Microsoft gerne vil have alle kunder over på Windows 10 - og et af de bedste argumenter for at opgradere er netop sikkerheden.

Men Microsoft har tilsyneladende prioriteret at få flere ombord i sin cloud-tjeneste i første omgang.

Microsoft har gennem det seneste års tid øget indsatsen på sikkerhedsområdet markant, hvilket sidste år fik sikkerhedsfirmaet Kaspersky Lab til at klage til EU-kommissionen samt konkurrencemyndigheder i både Tyskland og Rusland.

Den sag er dog siden blevet droppet.

Læs også: Microsoft springer ud som sikkerhedsselskab: Derfor kan ny løsning få stor betydning

Annonce

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks