Mægbæk: TDC har fået ro på mobilmarkedet med købet af Plenti

Ifølge Plenti-stifter Peter Mægbæk er mobilmarkedet faldet til ro, efter Plenti blev solgt til TDC - og det var også meningen med købet.

Artikel top billede

Ifølge Plenti-stifter Peter Mægbæk har TDC fået ro på mobilmarkedet med købet og lukningen af Plenti, da de oplagte prispressere nu er væk, skriver ITWatch.

“Mobilmarkedet er faldet meget mere til ro, efter Plenti er stoppet som selvstændigt selskab. Der er slet ikke den samme volatilitet og churn i markedet, som der har været. På den måde har de store spillere opnået det, de gerne vil have - meget mere ro i markedet,” siger han.

TDC meddelte tidligere onsdag, at selskabet til marts drejer nøglen om på Plenti, som selskabet købte for et halvt år siden.

Alle Plentis medarbejdere og kunder flyttes nu over i TDC-selskabet Telmore.

Det kan du læse mere om her: TDC drejer nøglen om på Plenti - alle kunder tvangs-overflyttes til Telmore

Plenti blev etableret i foråret 2016 af Peter Mægbæk og Morten Strunge. Begge havde på dette tidspunkt tidligere solgt et mobilselskab til TDC.

Peter Mægbæk har tidligere været med til at etablere Fullrate (købt af TDC i 2009), mens Morten Strunge stod bag Onfone (købt af TDC i 2011 for 300 millioner kroner). Onfone blev siden lukket.

Læs også:

Plenti-stifter Peter Mægbæk færdig som tele-topchef - forlader selskabet

Hård kamp om de danske mobilkunder: Sådan går det TDC, Telenor, Telia og 3

Tre vigtige pointer om TDC's køb af Plenti: Hver mobilkunde har kostet 822 kroner

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S