Mægbæk: TDC har fået ro på mobilmarkedet med købet af Plenti

Ifølge Plenti-stifter Peter Mægbæk er mobilmarkedet faldet til ro, efter Plenti blev solgt til TDC - og det var også meningen med købet.

Artikel top billede

Ifølge Plenti-stifter Peter Mægbæk har TDC fået ro på mobilmarkedet med købet og lukningen af Plenti, da de oplagte prispressere nu er væk, skriver ITWatch.

“Mobilmarkedet er faldet meget mere til ro, efter Plenti er stoppet som selvstændigt selskab. Der er slet ikke den samme volatilitet og churn i markedet, som der har været. På den måde har de store spillere opnået det, de gerne vil have - meget mere ro i markedet,” siger han.

TDC meddelte tidligere onsdag, at selskabet til marts drejer nøglen om på Plenti, som selskabet købte for et halvt år siden.

Alle Plentis medarbejdere og kunder flyttes nu over i TDC-selskabet Telmore.

Det kan du læse mere om her: TDC drejer nøglen om på Plenti - alle kunder tvangs-overflyttes til Telmore

Plenti blev etableret i foråret 2016 af Peter Mægbæk og Morten Strunge. Begge havde på dette tidspunkt tidligere solgt et mobilselskab til TDC.

Peter Mægbæk har tidligere været med til at etablere Fullrate (købt af TDC i 2009), mens Morten Strunge stod bag Onfone (købt af TDC i 2011 for 300 millioner kroner). Onfone blev siden lukket.

Læs også:

Plenti-stifter Peter Mægbæk færdig som tele-topchef - forlader selskabet

Hård kamp om de danske mobilkunder: Sådan går det TDC, Telenor, Telia og 3

Tre vigtige pointer om TDC's køb af Plenti: Hver mobilkunde har kostet 822 kroner

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job