Mægbæk: TDC har fået ro på mobilmarkedet med købet af Plenti

Ifølge Plenti-stifter Peter Mægbæk er mobilmarkedet faldet til ro, efter Plenti blev solgt til TDC - og det var også meningen med købet.

Artikel top billede

Ifølge Plenti-stifter Peter Mægbæk har TDC fået ro på mobilmarkedet med købet og lukningen af Plenti, da de oplagte prispressere nu er væk, skriver ITWatch.

“Mobilmarkedet er faldet meget mere til ro, efter Plenti er stoppet som selvstændigt selskab. Der er slet ikke den samme volatilitet og churn i markedet, som der har været. På den måde har de store spillere opnået det, de gerne vil have - meget mere ro i markedet,” siger han.

TDC meddelte tidligere onsdag, at selskabet til marts drejer nøglen om på Plenti, som selskabet købte for et halvt år siden.

Alle Plentis medarbejdere og kunder flyttes nu over i TDC-selskabet Telmore.

Det kan du læse mere om her: TDC drejer nøglen om på Plenti - alle kunder tvangs-overflyttes til Telmore

Plenti blev etableret i foråret 2016 af Peter Mægbæk og Morten Strunge. Begge havde på dette tidspunkt tidligere solgt et mobilselskab til TDC.

Peter Mægbæk har tidligere været med til at etablere Fullrate (købt af TDC i 2009), mens Morten Strunge stod bag Onfone (købt af TDC i 2011 for 300 millioner kroner). Onfone blev siden lukket.

Læs også:

Plenti-stifter Peter Mægbæk færdig som tele-topchef - forlader selskabet

Hård kamp om de danske mobilkunder: Sådan går det TDC, Telenor, Telia og 3

Tre vigtige pointer om TDC's køb af Plenti: Hver mobilkunde har kostet 822 kroner

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura