Kære læser, vi introducerer Computerworld Premium

Vi lancerer Computerworld Premium. Byd velkommen til det nye initiativ på Computerworld.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel Wenzel Andreasen)

Kære læser

Vi introducerer nu Computerworld Premium, en ny del af Computerworld forbeholdt digitale abonnenter.

Premium er skabt med det formål at hjælpe dig, der arbejder som it-professionel, med at træffe bedre beslutninger i samspillet mellem ledelse, it-teknologi og forretning.

Med Premium sætter vi fokus på den accelererende digitalisering og de konkrete konsekvenser, som den har på den it-professionelles hverdag.

I Premium-sektionen finder du mere af det, som vi på Computerworld er allerbedst til:

  • Inspiration gennem interview med vidende og spændende ledere, it-professionelle og eksperter i ind- og udland.
  • Viden om muligheder og faldgruber forbundet med højaktuelle teknologiske tendenser inden for digitalisering som softwarerobotter, blockchain, analytics og nye organisationsformer.
  • Overblik over de afgørende teknologier og de konkrete erfaringer, som danske og udenlandske it-beslutningstagere har gjort sig.
Det er områder, som Computerworld allerede i dag dækker.

Men med Premium lover vi dig at gå den ekstra mil for at sikre, at du bliver bedre orienteret, bedre oplyst og mere inspireret af vores artikler. Og vi har hyret ekstra kræfter ind for at kunne holde det løfte.

Mere målrettet indhold

Så vi lover mere. Og leverer mere. Men vi forventer også noget af dig.

For Premium er forbeholdt abonnenter og koster 1.795 kroner om året eks. moms.

Det synes vi, er en rimelig pris for den værdi, som vi er overbevist om, at vores gode, kritiske og inspirerende artikler skaber.

Med dit abonnement får du desuden et eksklusivt Premium-nyhedsbrev direkte i mailboksen samt besked, så snart der er nyt indhold målrettet dig.

Vi er dog helt med på, at du nok gerne lige vil se Premium an. Derfor kan du altid prøve første måned med Computerworld Premium for kun 19 kroner eks. moms.

Du kan finde mere information om priser og hvordan du tilmelder dig Computerworld Premium lige her.

Stadig gratis adgang til meget af Computerworld.dk

Er du ikke fristet af Premium, vil du fortsat hver dag kunne læse nyheder om teknologi, aktuelle historier om it-virksomheder og de seneste teknologiske tendenser på Computerworld.dk.

Med Premium går vi den ekstra mil. Det synes jeg, at du selv skal prøve at se - du kan finde de seneste Premium-artikler lige her.

God læselyst

Med venlig hilsen

Lars Jacobsen, chefredaktør
Computerworld

PS: Har du en ide eller bare en kommentar - så tøv ikke med at sende mig eller en af de andre på redaktionen en mail. Vi læser dem alle sammen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S