Dansk Huawei-chef efter nye spion-beskyldninger i USA: “Vi nyder fuld tillid fra vores danske kunder og samarbejdspartnere"

FBI, NSA og CIA advarer alle amerikanske borgere mod at bruge telefoner fra den kinesiske producent Huawei, der også leverer netværk til TDC. TDC er tavs, men Huawei frygter ikke for den danske forretning.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei er igen i strid modvind i USA, hvor flere efterretningstjenester advarer amerikanske borgere mod at bruge producentens telefoner.

FBI, NSA og CIA frygter, at Huawei yder indflydelse på vegne af de kinesiske myndigheder.

Derfor advarer de mod at lade virksomheden, der er i øvrigt er verdens tredjestørste leverandør af smartphones, få fodfæste på det amerikanske marked.

Huawei leverer også både udstyr til og drift af TDC's netværk.

Og selv om TDC nægter at forholde sig de amerikanske anklager mod sin leverandør, frygter Huawei ikke, at sagen får indflydelse på samarbejdet med TDC.

“Vi har en god og tæt dialog med de danske myndigheder, herunder Center for Cybersikkerhed, og vi nyder fuld tillid fra vores kunder og samarbejdspartnere. Derfor forventer vi heller ikke, at aktiviteterne i USA får nævneværdig indflydelse på vores danske forretning,” hedder det i en skriftlig kommentar til Computerworld fra Huaweis danske CSO, Carsten Jørgensen.

“Vi oplever fuldkommen tillid fra regeringer og kunder i 170 lande verden over. Vi er i blandt andet England og Tyskland blevet anerkendt for vores gennemsigtighed og samarbejde, når det kommer til cybersikkerhed," lyder det fra direktøren.

I 2015 indgik Center for Cybersikkerhed en aftale med TDC, der blandt andet dikterer, at Huawei-mearbejdere i TDC's driftscenter skal være sikkerhedsgodkendte.

For nylig stoppede den amerikanske teleudbyder Verizon alt salg af Huawei-telefoner på grund af frygt for spionage.

Læs også: 

Efterretningstjenester mistænker stor TDC-leverandør for spionage: TDC afviser at stille op til interview

Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,