Dansk Huawei-chef efter nye spion-beskyldninger i USA: “Vi nyder fuld tillid fra vores danske kunder og samarbejdspartnere"

FBI, NSA og CIA advarer alle amerikanske borgere mod at bruge telefoner fra den kinesiske producent Huawei, der også leverer netværk til TDC. TDC er tavs, men Huawei frygter ikke for den danske forretning.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei er igen i strid modvind i USA, hvor flere efterretningstjenester advarer amerikanske borgere mod at bruge producentens telefoner.

FBI, NSA og CIA frygter, at Huawei yder indflydelse på vegne af de kinesiske myndigheder.

Derfor advarer de mod at lade virksomheden, der er i øvrigt er verdens tredjestørste leverandør af smartphones, få fodfæste på det amerikanske marked.

Huawei leverer også både udstyr til og drift af TDC's netværk.

Og selv om TDC nægter at forholde sig de amerikanske anklager mod sin leverandør, frygter Huawei ikke, at sagen får indflydelse på samarbejdet med TDC.

“Vi har en god og tæt dialog med de danske myndigheder, herunder Center for Cybersikkerhed, og vi nyder fuld tillid fra vores kunder og samarbejdspartnere. Derfor forventer vi heller ikke, at aktiviteterne i USA får nævneværdig indflydelse på vores danske forretning,” hedder det i en skriftlig kommentar til Computerworld fra Huaweis danske CSO, Carsten Jørgensen.

“Vi oplever fuldkommen tillid fra regeringer og kunder i 170 lande verden over. Vi er i blandt andet England og Tyskland blevet anerkendt for vores gennemsigtighed og samarbejde, når det kommer til cybersikkerhed," lyder det fra direktøren.

I 2015 indgik Center for Cybersikkerhed en aftale med TDC, der blandt andet dikterer, at Huawei-mearbejdere i TDC's driftscenter skal være sikkerhedsgodkendte.

For nylig stoppede den amerikanske teleudbyder Verizon alt salg af Huawei-telefoner på grund af frygt for spionage.

Læs også: 

Efterretningstjenester mistænker stor TDC-leverandør for spionage: TDC afviser at stille op til interview

Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S