Dansk Huawei-chef efter nye spion-beskyldninger i USA: “Vi nyder fuld tillid fra vores danske kunder og samarbejdspartnere"

FBI, NSA og CIA advarer alle amerikanske borgere mod at bruge telefoner fra den kinesiske producent Huawei, der også leverer netværk til TDC. TDC er tavs, men Huawei frygter ikke for den danske forretning.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei er igen i strid modvind i USA, hvor flere efterretningstjenester advarer amerikanske borgere mod at bruge producentens telefoner.

FBI, NSA og CIA frygter, at Huawei yder indflydelse på vegne af de kinesiske myndigheder.

Derfor advarer de mod at lade virksomheden, der er i øvrigt er verdens tredjestørste leverandør af smartphones, få fodfæste på det amerikanske marked.

Huawei leverer også både udstyr til og drift af TDC's netværk.

Og selv om TDC nægter at forholde sig de amerikanske anklager mod sin leverandør, frygter Huawei ikke, at sagen får indflydelse på samarbejdet med TDC.

“Vi har en god og tæt dialog med de danske myndigheder, herunder Center for Cybersikkerhed, og vi nyder fuld tillid fra vores kunder og samarbejdspartnere. Derfor forventer vi heller ikke, at aktiviteterne i USA får nævneværdig indflydelse på vores danske forretning,” hedder det i en skriftlig kommentar til Computerworld fra Huaweis danske CSO, Carsten Jørgensen.

“Vi oplever fuldkommen tillid fra regeringer og kunder i 170 lande verden over. Vi er i blandt andet England og Tyskland blevet anerkendt for vores gennemsigtighed og samarbejde, når det kommer til cybersikkerhed," lyder det fra direktøren.

I 2015 indgik Center for Cybersikkerhed en aftale med TDC, der blandt andet dikterer, at Huawei-mearbejdere i TDC's driftscenter skal være sikkerhedsgodkendte.

For nylig stoppede den amerikanske teleudbyder Verizon alt salg af Huawei-telefoner på grund af frygt for spionage.

Læs også: 

Efterretningstjenester mistænker stor TDC-leverandør for spionage: TDC afviser at stille op til interview

Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S