Apple nupper over halvdelen af hele markedets smartphone-omsætning

Apple har knap 15 procent af det globale smartphonemarked, men stod for halvdelen af omsætningen i fjerde kvartal 2017.

Artikel top billede

Fjerde kvartal er hvert år en af Apples travleste perioder.

Det er i det kvartal, hvor Apple hvert år har lanceret en ny iPhone, der stadig står for størstedelen af selskabets omsætning.

Og selvom Apple kun har en markedsandel på et sted mellem 13 og 15 procent, så åd det californiske æble godt halvdelen af hele omsætningen på smartphone-området i fjerde kvartal af 2017 inklusiv under det vigtige julesalg, hvilket er ny rekord.

Det skriver analysehuset Stragegy Analytics.

Ifølge analysehuset hev Apple en omsætning på knap 61 milliarder dollar hjem - 362 milliarder kroner - alene i fjerde kvartal 2017, hvilket er syv gange højere end sin nærmeste konkurrent Samsung og svarer til 51 procent af den samlede smartphone-omsætning i perioden. 

Det kan blandt andet forklares med, at den gennemsnitlige salgspris for en iPhone er tre gange så høj som den gennemsnitlige markedspris for en smartphone.

Gennemsnitsprisen er dog generelt ved at stige. Samsungs gennemsnitlige salgspris for smartphones steg i 2017 21 procent til 254 dollar (1.500 kroner), hvilket hovedsageligt er på grund af en prisstigning på Samsungs Galaxy S-serie med lanceringen af S8 i 2017.

Læs også: Denne kinesiske smartphone-producent er pludselig fjerdestørst i verden: Her er Oppo (og selskabets hemmelighed)

Det ændrer dog stadig ikke på, at både Apple og Samsung i fremtiden vil blive presset af en stadig vækstende mobilindustri fra Kina med gigantiske Huawei i spidsen.

Også Nokia er på vej tilbage med et glimrende salg i fjerde kvartal 2017, hvor selskabet bag Nokia-brandet, HMD Global, solgte flere smartphones end Google, HTC, Sony og OnePlus tilsammen.

Læs mere her: Nokia er tilbage: Er nu større end OnePlus, HTC, Sony og Google tilsammen

Læs også: Test af Huawei Mate 10 Pro: Endnu en sikker vinder fra kineserne

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,