Apple nupper over halvdelen af hele markedets smartphone-omsætning

Apple har knap 15 procent af det globale smartphonemarked, men stod for halvdelen af omsætningen i fjerde kvartal 2017.

Artikel top billede

Fjerde kvartal er hvert år en af Apples travleste perioder.

Det er i det kvartal, hvor Apple hvert år har lanceret en ny iPhone, der stadig står for størstedelen af selskabets omsætning.

Og selvom Apple kun har en markedsandel på et sted mellem 13 og 15 procent, så åd det californiske æble godt halvdelen af hele omsætningen på smartphone-området i fjerde kvartal af 2017 inklusiv under det vigtige julesalg, hvilket er ny rekord.

Det skriver analysehuset Stragegy Analytics.

Ifølge analysehuset hev Apple en omsætning på knap 61 milliarder dollar hjem - 362 milliarder kroner - alene i fjerde kvartal 2017, hvilket er syv gange højere end sin nærmeste konkurrent Samsung og svarer til 51 procent af den samlede smartphone-omsætning i perioden. 

Det kan blandt andet forklares med, at den gennemsnitlige salgspris for en iPhone er tre gange så høj som den gennemsnitlige markedspris for en smartphone.

Gennemsnitsprisen er dog generelt ved at stige. Samsungs gennemsnitlige salgspris for smartphones steg i 2017 21 procent til 254 dollar (1.500 kroner), hvilket hovedsageligt er på grund af en prisstigning på Samsungs Galaxy S-serie med lanceringen af S8 i 2017.

Læs også: Denne kinesiske smartphone-producent er pludselig fjerdestørst i verden: Her er Oppo (og selskabets hemmelighed)

Det ændrer dog stadig ikke på, at både Apple og Samsung i fremtiden vil blive presset af en stadig vækstende mobilindustri fra Kina med gigantiske Huawei i spidsen.

Også Nokia er på vej tilbage med et glimrende salg i fjerde kvartal 2017, hvor selskabet bag Nokia-brandet, HMD Global, solgte flere smartphones end Google, HTC, Sony og OnePlus tilsammen.

Læs mere her: Nokia er tilbage: Er nu større end OnePlus, HTC, Sony og Google tilsammen

Læs også: Test af Huawei Mate 10 Pro: Endnu en sikker vinder fra kineserne

Læses lige nu

    Lindhardt og Ringhof Forlag

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Danmarks Lærerforening

    Danmarks Lærerforening søger en IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S