Apple nupper over halvdelen af hele markedets smartphone-omsætning

Apple har knap 15 procent af det globale smartphonemarked, men stod for halvdelen af omsætningen i fjerde kvartal 2017.

Artikel top billede

Fjerde kvartal er hvert år en af Apples travleste perioder.

Det er i det kvartal, hvor Apple hvert år har lanceret en ny iPhone, der stadig står for størstedelen af selskabets omsætning.

Og selvom Apple kun har en markedsandel på et sted mellem 13 og 15 procent, så åd det californiske æble godt halvdelen af hele omsætningen på smartphone-området i fjerde kvartal af 2017 inklusiv under det vigtige julesalg, hvilket er ny rekord.

Det skriver analysehuset Stragegy Analytics.

Ifølge analysehuset hev Apple en omsætning på knap 61 milliarder dollar hjem - 362 milliarder kroner - alene i fjerde kvartal 2017, hvilket er syv gange højere end sin nærmeste konkurrent Samsung og svarer til 51 procent af den samlede smartphone-omsætning i perioden. 

Det kan blandt andet forklares med, at den gennemsnitlige salgspris for en iPhone er tre gange så høj som den gennemsnitlige markedspris for en smartphone.

Gennemsnitsprisen er dog generelt ved at stige. Samsungs gennemsnitlige salgspris for smartphones steg i 2017 21 procent til 254 dollar (1.500 kroner), hvilket hovedsageligt er på grund af en prisstigning på Samsungs Galaxy S-serie med lanceringen af S8 i 2017.

Læs også: Denne kinesiske smartphone-producent er pludselig fjerdestørst i verden: Her er Oppo (og selskabets hemmelighed)

Det ændrer dog stadig ikke på, at både Apple og Samsung i fremtiden vil blive presset af en stadig vækstende mobilindustri fra Kina med gigantiske Huawei i spidsen.

Også Nokia er på vej tilbage med et glimrende salg i fjerde kvartal 2017, hvor selskabet bag Nokia-brandet, HMD Global, solgte flere smartphones end Google, HTC, Sony og OnePlus tilsammen.

Læs mere her: Nokia er tilbage: Er nu større end OnePlus, HTC, Sony og Google tilsammen

Læs også: Test af Huawei Mate 10 Pro: Endnu en sikker vinder fra kineserne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S