Softwarerobotter handler kun om én ting: At erstatte dyre medarbejdere med effektive maskiner: "Det her er en spareøvelse på manpower"

I både offentlige og private virksomheder hjælper såkaldte RPA-robotter i stigende grad med det kedelige arbejde til gavn for tastetrætte medarbejdere. Men i virkeligheden er der tale om en sparemanøvre.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sandheden bag softwarerobotterne.
  • Fortællingen om, hvorfor RPA-robotter automatisere på præcis samme måde som maskinerne gjorde under industrialiseringen
  • En vurdering af, om offentligt ansatte skal være nervøse for deres job
781
4 min
Når flere og flere virksomheder i dag tager softwarerobotter i brug, så er der først og fremmest tale om en spareøvelse.

Sådan lyder vurderingen fra Henrik Schärfe, der er tidligere professor ved Aalborg Universitet og som i dag står i spidsen for fonden Autonomous.

Han sammenligner indtoget af softwarerobotter - også kendt som RPA-robotter - med de automatiseringer af processer, man foretog i tidligere tider.

"Det her er en spareøvelse på manpower for mange både i det offentlige og i det private," siger han.

 Er der så noget at frygte for medarbejderne i dag? 

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job