Simcorp fik færre nye kunder i 2017 - men skovler millioner ind

Simcorp kom ud af 2017 med en vækst på hele 12,5 procent på omsætningen.

Artikel top billede

2017 var et godt år for danske SimCorp, der omsatte for knap 343 millioner euro svarende til 2,55 milliarder danske kroner.

Det viser det seneste årsregnskab for Simcorp for 2017.

Det er en vækst på knap 12,5 procent på omsætningen i forhold til året forinden, hvilket er bedre, end hvad selskabet selv havde forudset. 

I alt kommer Simcorp ud af 2017 med knap 89 millioner euro - 662 millioner kroner - på bundlinjen svarende til 491 millioner danske kroner efter skat.

Væksten kommer dog hovedsageligt fra en stærk vækst i services og licens-salg til Simcorps allerede eksisterende kunder, imens antallet af licenser til nye kunder var lavere end i 2016.

“Vi har set et lavere antal af nye “wins” i 2017, og en mindre gennemsnitlig størrelse på nye handler fører til lavere omsætning på nye licenser. Selvom 2017 overordnet var et godt år, så bliver det en prioritet at indhente nye kunder i 2018,” skriver Klaus Holse, Simcorps CEO i årsregnskabet.

Læs også: SimCorp-regnskab afslører, at kundetørken er slut: Direktør Klaus Holse forventer travlhed op til jul

Dog er det lykkes Simcorp at få nye kunder på blandt andet det nordamerikanske marked, Simcorps primære vækstmarked, ligesom også Bank of Thailand også er blevet kunde hos selskabet i Asien.

Det amerikanske marked er vigtigt for Simcorp. Det kan du læse mere om her: SimCorp kigger stålsat mod verdens største marked: "Der er ikke noget i vejen for, at vi kan have 20-25 procents markedsandel i USA om 10 år "

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S