"Jeg har på første hånd set, hvad der sker, når patientjournalerne er baseret på tykke mapper fyldt med papirer"

"Som ung mand blev en person tæt på mig syg i Danmark og gennemgik en kræftbehandling. Så jeg har set på første hånd, hvad der sker, når patientjournalerne er baseret på tykke mapper fyldt med papirer.

Artikel top billede

Som ung mand blev en person tæt på mig syg i Danmark og gennemgik en kræftbehandling. Så jeg har set på første hånd, hvad der sker, når patientjournalerne er baseret på tykke mapper fyldt med papirer. Jeg har stor respekt for personalet, der også dengang gjorde et fabelagtigt stykke arbejde for at tage sig af patienterne.

Men jeg ærgrer mig over, at der blev stillet mange spørgsmål til for eksempel mængden af smertestillende midler.

Derfor var det vigtig for mig, at komme til at arbejde for virksomhed, hvor man kunne hjælpe med at give adgang til informationer og data om patienten, således at læger og sygeplejersker har de bedste informationer til rådighed, så de kan udføre deres behandling.

Efter forløbet kom jeg ud og så verden i forbindelse med min uddannelse. Der stødte jeg på Epic og blev introduceret for selskabets mission.

Det havde været igang med at lave elektroniske patientjournaler siden 1979. Missionen med at patienten altid skal være i centrum er en filosofi og kernen til alt, hvad Epic gør. Det var som om, at det hele faldt i hak for mig der.

En af de ting, som jeg taler med nye medarbejdere om, er, at mange mennesker har en personlig historie, der motiverer dem.

De fleste har haft erfaring sundhed på nært hold, så derfor kan alle også sætte sig ind det at være patient eller pårørende. Derfor føler jeg, at det er vigtigt, at vi gør alt, hvad vi kan for, at de danske patienter er trygge og kan få den bedste pleje overhovedet mulig.

Derfor er jeg også personligt stolt af, at vi har implementeret vores system i de her to danske regioner. Særligt fordi det første sygehus, der gik i luften med systemet, var det, som mit nære bekendtskab lå på dengang.

Lars-Oluf Nielsen
Implementeringsdirektør, Epic.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job