Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Lønningerne i den danske it-branche står næsten stille trods stor rift om it-ansatte

Lønstigningerne i dansk erhvervsliv som helhed er langt større end i it-branchen, hvor lønnen står stort set stille, selv der er stor rift om de dygtige it-folk.

Selv om der er rift om de danske it-folk for tiden, er it-branchens lønninger kun steget med 1,9 procent, viser tal fra DI Digital.

Ifølge mediet ITWatch er gennemsnitslønnen i it-branchen blot steget et par tusinde kroner om året i de seneste 10 år til et niveau i dag på omkring 47.000 kroner.

Det er ifølge DI Digital en mindre stigning end dansk erhvervsliv overordnet har oplevet.

Den begrænsede stigning skyldes dels forsigtighed blandt virksomhederne, som blandt andet skyldes erindringen om de enorme løn-stigninger, der fandt sted før den seneste krise., dels hård konkurrence.

“Der er en særdeles hård konkurrence i den danske it-branche, som holder lønnen nede. Desuden har man lært af erfaringerne fra før finanskrisen, hvor lønningerne steg kraftigt," siger underdirektør i DI Digital, Steen Nielsen, til mediet.

Læs også:

Mangler du også dygtige it-sikkerhedsfolk? Sådan kan du få løst problemet (og det handler ikke om løn)

Her får man den højeste løn i den danske it-branche




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere





Flere artikler om Job & Karriere

Fra hacking-operationer hos PET til virtualisering i Region Midtjylland: Her er 10 spændende stillinger, som du kan søge nu

Masser af spændende arbejdspladser er i øjeblikket på jagt efter nye it-folk. I denne uge har vi fundet 10 it-job hos blandt andet ordensmagten og Region Midtjylland, som du kan søge lige nu.

Fra Brabrand til Stockholm: Vi har fundet 10 spændende it-stillinger, som du kan søge netop nu
Fra Vestjylland til det centrale København: Vi har fundet 10 ledige it-stillinger, som du kan søge netop nu
Her er 10 ledige stillinger, som du kan søge lige nu
Er det træls at komme tilbage fra sommerferien - så kan en af disse 10 ledige it-stillinger måske friste

Er du på udkig efter nyt it-job?

På Computerworld it-jobbank kan du hver dag søge og sortere i nye spændende it-stillinger i ind- og udland. Vi har lige nu ledige it-stillinger på siden.

Computerworld it-jobbank er et samarbejde mellem Computerworld og it-jobbank, Danmarks førende karrieresite for it-folk.

Har du spørgsmål til jobannoncerne på disse sider, så er du velkommen til at kontakte it-jobbank

Lynsøgning

Find dit næste It-Job her - Der er ledige it-stillinger lige nu