Netcompany sigter efter børsnotering om få måneder

Netcompany sigter efter børsnotering til juni, lyder det i Børsen.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

Netcompany sigter efter en børsnotering til juni, skriver Børsen, der dog ikke har nogen kilder på historien.

Ifølge avisen er det Netcompanys hovedaktionær, kapitalfonden FSN Capital, som ejer godt 50 procent af aktierne, der har sigtekornet rettet mod en notering til sommer.

Ingen af de involverede har nogen kommentarer til oplysningerne i avisen.

Netcompany har for alvor haft gang i sejlene i de senere år, hvor selskabet har vundet mange kontrakter - ikke mindst i det offentlige.

Der var også i november rygter fremme om, at Netcompany sigtede efter en børsnotering i ‘begyndelsen af 2018.’

Har solgt flere gange

Netcompany blev for under to år siden købt af den norske kapitalfond FSN. Det skete i slutningen af 2015, hvor FSN købte godt halvdelen af Netcompany for 1,1 milliarder kroner efter en lynproces.

Her beholdte de tre daværende ejere, direktør André Rogacsewski, Carsten Gomard samt Claus Jørgensen, lige under halvdelen af aktierne.

Det var faktisk anden gang, at André Rogacsewski, Carsten Gomard og Claus Jørgensen scorede kassen på at sælge Netcompany.

De solgte nemlig selskabet til kapitalfonden Axcel i 2006, men valgte i 2011 efter en forrygende vækstperiode at købe selskabet tilbage fra Axcel, som tjente en kvart milliard kroner på handlen.

Siden er det gået over stok og sten med Netcompany.

Det kan du læse mere om her: Netcompany klar med rekord-regnskab: Omsætningen buldrer i vejret - sammen med antallet af medarbejdere

Selskabets omsætning var i seneste regnskabsår steget med 18,5 procent. Omsætningen er blevet fordoblet siden 2012, mens driftsresultatet i 2016 landede på 210 millioner kroner.

Det ventes, at Netcompany i det kommende regnskabsår for 2017 vil præsentere et rekord-resultat.

Det vil være oplagt for investorerne at børsnotere selskabet i kølvandet på dette, da det vil kunne øge markedsvurderingen på selskabet, som ventes at komme til at ligge i omegnen af fem milliarder kroner.

Som alle andre kapitalfonde sigter FSN efter at optimere sine virksomheders værdi i løbet af en ganske kort årrække og dernæst sælge virksomheden i en såkaldt exit med så stor en gevinst som mulig.

Netcompany-direktør André Rogaczewski, der ellers er kendt for at være åben, har hele tiden holdt lav profil med udmeldinger om en eventuel kommende børsnotering, som han har nøjedes med at betegne som noget, der ‘lyder spændende.’

Læs et interview med André Rogaczewski her: Netcompany er vokset fra startup til sværvægter og forklaringen er simpel: “Vores kultur er andres overlegen.”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S