Netcompany sigter efter børsnotering om få måneder

Netcompany sigter efter børsnotering til juni, lyder det i Børsen.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

Netcompany sigter efter en børsnotering til juni, skriver Børsen, der dog ikke har nogen kilder på historien.

Ifølge avisen er det Netcompanys hovedaktionær, kapitalfonden FSN Capital, som ejer godt 50 procent af aktierne, der har sigtekornet rettet mod en notering til sommer.

Ingen af de involverede har nogen kommentarer til oplysningerne i avisen.

Netcompany har for alvor haft gang i sejlene i de senere år, hvor selskabet har vundet mange kontrakter - ikke mindst i det offentlige.

Der var også i november rygter fremme om, at Netcompany sigtede efter en børsnotering i ‘begyndelsen af 2018.’

Har solgt flere gange

Netcompany blev for under to år siden købt af den norske kapitalfond FSN. Det skete i slutningen af 2015, hvor FSN købte godt halvdelen af Netcompany for 1,1 milliarder kroner efter en lynproces.

Her beholdte de tre daværende ejere, direktør André Rogacsewski, Carsten Gomard samt Claus Jørgensen, lige under halvdelen af aktierne.

Det var faktisk anden gang, at André Rogacsewski, Carsten Gomard og Claus Jørgensen scorede kassen på at sælge Netcompany.

De solgte nemlig selskabet til kapitalfonden Axcel i 2006, men valgte i 2011 efter en forrygende vækstperiode at købe selskabet tilbage fra Axcel, som tjente en kvart milliard kroner på handlen.

Siden er det gået over stok og sten med Netcompany.

Det kan du læse mere om her: Netcompany klar med rekord-regnskab: Omsætningen buldrer i vejret - sammen med antallet af medarbejdere

Selskabets omsætning var i seneste regnskabsår steget med 18,5 procent. Omsætningen er blevet fordoblet siden 2012, mens driftsresultatet i 2016 landede på 210 millioner kroner.

Det ventes, at Netcompany i det kommende regnskabsår for 2017 vil præsentere et rekord-resultat.

Det vil være oplagt for investorerne at børsnotere selskabet i kølvandet på dette, da det vil kunne øge markedsvurderingen på selskabet, som ventes at komme til at ligge i omegnen af fem milliarder kroner.

Som alle andre kapitalfonde sigter FSN efter at optimere sine virksomheders værdi i løbet af en ganske kort årrække og dernæst sælge virksomheden i en såkaldt exit med så stor en gevinst som mulig.

Netcompany-direktør André Rogaczewski, der ellers er kendt for at være åben, har hele tiden holdt lav profil med udmeldinger om en eventuel kommende børsnotering, som han har nøjedes med at betegne som noget, der ‘lyder spændende.’

Læs et interview med André Rogaczewski her: Netcompany er vokset fra startup til sværvægter og forklaringen er simpel: “Vores kultur er andres overlegen.”

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S