Nokia klar med stribe af nye telefoner - relancerer 1990'er-klassikeren Nokia 8110

Nokia-producenten HMD Global er klar med en række splinternye telefoner, der blandt andet inkluderer selskabets første premium-telefon samt et remake af en af mobiltelefon-historiens helt store klassikere, 8110 banan-telefonen.

Artikel top billede

Mobile World Congress Nokia var engang verdens største og mest kendte mobiltelefon-producent, og navnet hænger i den grad stadig ved, selv om det finske selskab gik ned med nakken for en del år siden.

Dengang overtog selskabet HMD Global rettighederne til at producere telefoner med Nokia-navnet.

Og HMD Global er nu klar med en række nye Nokia-telefoner, som skal bane vejen tilbage som stor-spiller på det konkurrenceprægede marked.

Blandt dem er selskabets første premium Android-telefon samt et remake af et af 1990’erne allerstørste sællerter på mobiltelefon-markedet, Nokia 8110.

HMD Global har siden etableringen for et års tid siden fokuseret på at samle prisbillige Android-telefoner og simple mobiltelefoner til især asiatiske markeder.

Ifølge topchef Florian Seiche har HMD solgt omkring 30 millioner telefoner - i alt 11 forskellige telefoner - i det seneste år.

Og nu er selskabet altså klar med de nye modeller.

De er Nokia 8 Sirocco, Nokia 7 Plus, Nokia 6 samt Nokia 1. Og altså Nokia 8110 ‘slider’-telefonen i en remake.

HMD sigter efter at få de nye Nokia-telefoner ud over rampen via partneraftale med hundredevis af mobiloperatører over hele verden.

Ifølge Florian Seiche er Europa, Indien, Rusland og Indosien selskabets største markeder - i den rækkefølge.

Telefonerne

HMD Global understreger i forbindelse med lanceringen, at de alle de nye Nokia-telefoner bliver leveret med et 'begrænset antal forudinstallerede apps,' ligesom de ikke vil være plaget af skjulte processer eller andet, som kan sluge batteri eller gøre telefonerne langsommere.

"Telefonerne er langtidsholdbare og vil blive opdateret med innovative funktioner udviklet på baggrund af kunstig intelligens og med optimal sikkerhed fra Google," lyder det fra HMD Global.

Nokia 8 Sirocco er selskabets første rigtige premium-telefon, og den sigter med en vejledende pris på 749 euro (5.600 kroner) mod at tage kampen op med topmodellerne fra Samsung og Huawei.

Telefonen har dual-sight, Zeiss-optik og der er fokuseret på lyd og billede.

Computerworld havde i sommer forgængeren Nokia 8 til test.

Det kan du læse mere om her: Test af Nokia 8: Dette kan være Nokia-telefonen, du har ventet på

Nokia 7 er HMD’s telefon til mellem-segmenet med en vejledende pris på 399 euro - cirka 3.000 kroner - og HMD giver den gas i pressematerialet, hvor Nokia 7 beskrives som telefonen ‘til de kreative - med en stor skærm, masser af kraft og funktioner og design, så du kan skabe indhold, der imponerer alle.’

Mest opsigt vækker måske nok remaket af 1990’er-klassikeren Nokia 8110.

Den nye model er forberedt til 4G og har fået en vejledende pris på blot 79 euro - små 600 kroner.

HMD bygger den i sort eller i klart ‘banan-gult,' og den kommer med spilklassikeren Snake og det hele.

HMD Global har tidligere relanceret en anden Nokia-klassiker, nemlig Nokia 3310. Det kan du læse mere om her: Selskab bag genopstået Nokia klar med ny Nokia 3310 - nu med 3G (og Snake)

Læs også:

Eksperterne er ikke i tvivl: Her er den store plan med den nye Nokia 8-smartphone

Nokia tyvstarter salget af Nokia 8 i Danmark: Så meget kommer topmodellen til at koste

Nokia er tilbage: Er nu større end OnePlus, HTC, Sony og Google tilsammen

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,