Huawei: Kæmpe blodbad på vej i smartphone-markedet - reelt kun plads til tre-fire spillere

Smartphone-industrien bevæger sig hastigt frem mod en konsolidering. Kun en håndfuld selskaber vil overleve, lyder det fra fremadstormende Huaweis Richard Yu.

Artikel top billede

Den benhårde priskrig på smartphone-markedet vil uden den mindste tvivl føre til et blodbad blandt producenterne, hvoraf mange enten vil gå ned med flaget, fusionere eller blive opkøbt.

Sådan lyder det fra consumer-chef i det fremadstormende kinesiske teleselskab Huawei, Richard Yu, der søndag på Mobile World Congress i Barcelona.

Huawei er for tiden verdens tredje-største smartphone-producent efter Samsung og Apple med en markedsandel på 10,8 producent.

Ifølge Richard Yu er problemet i markedet, at alle smartphone-producenter med en markedsandel på under 10 procent taber penge.

Det skyldes ikke mindst, at det kræver store investeringer i udvikling og produktion at forblive konkurrence-dygtig i markedet.

“I fremtiden kan kun tre-fire leverandører, eller endda endnu færre, overleve. Du kan ikke overleve, hvis din markedsandel er på under 10 procent. Er den på 10 procent, kan du nå break even. Er den på mere end 15 procent, kan du tjene penge,” sagde Richard Yu til Reuters.

Ifølge ham er ikke mindst de mindre kinesiske smartphone-producenter i disse år i fuld gang med at konsolidere.

Han mener, at de fleste af dem vil forsvinde fra jordens overflade inden længe.

Ifølge chefen er Huaweis smartphone-forretning vokset med 30 procent i det seneste år. Nye tal fra IDC viser da også, at Huawei har god vind i sejlene i disse år.

Det kan du læse mere om her: Mobilsalget falder for første gang nogensinde: To producenter haler kraftigt ind på Apple og Samsung

Det kinesiske selskabs ambitiøse plan er at overtage andenpladsen fra Apple i år eller til næste år og derefter gå efter at blive verdens største smartphone-producent.

Læs også: Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S