Sundhedsdatastyrelsen efter hård kritik for utilfredsstillende it-sikkerhed: “Det kræver rigtig mange ressourcer. Og vi har en meget kompleks butik. Men vi er på vej"

Interview: Danskerne skal altså ikke være bekymrede for, at deres data falder i forkerte hænder, lyder det fra direktør i Sundhedsdatastyrelsen Lisbeth Nielsen, efter Rigsrevisonen har rettet hård kritik af it-sikkerheden i styrelsen. "Vi er godt på vej," siger hun.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
“Der er sket meget, siden Rigsrevisionen var på besøg.”

Sundhedsdatastyrelsen får i en ny beretning skarp kritik af Rigsrevisionen for ikke at beskytte sine og det offentliges data tilstrækkeligt mod Ransomware.

Kritikken går blandt andet på, at styrelsen ikke bruger whitelisting, ikke har tofaktor-godkendelse på sin webmail og lader ansatte tilgå private webmails fra arbejdspladsen.

Men ifølge direktør Lisbeth Nielsen skal borgerne ikke være bekymrede for deres data.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS