Cisco advarer: Hackere brugere krypterede internettjenester til at sprede malware

Mere end halvdelen af verdens internettrafik er nu krypteret - men ifølge verdens største netværksleverandør, er det ikke kun gode nyheder.

Artikel top billede

Google har kæmpet en brav kamp for at få alverdens hjemmesider og internettjenester til kryptere sin trafik ved at prioritere de, der ikke gør det, lavere i søgeresultater.

Den kampagne har tilsyneladende virket, og mere end halvdelen af verdens internettrafik er i dag krypteret.

Men ifølge en ny sikkerhedsrapport fra Cisco, der er verdens største leverandør af netværk, giver den øgede kryptering også anledning til bekymring, selvom det primært er godt nyt.

“På den anden side skyldes stigningen også, at hackerne i stigende grad er begyndt at anvende disse legitime hverdags-tjenester. Rapporten viser, at omkring 70 procent af over 400.000 stykker malware, der blev brugt til angreb, benyttede krypterede tjenester i større eller mindre grad,” udtaler Christian Heinel, der er teknisk direktør for Cisco Cybersecurity i Nordeuropa, i en pressemeddelelse.

Ifølge Cisco bruger it-kriminelle i stigende grad legitime tjenester som for eksempel Dropbox til at sprede ondsindet kode i virksomheder - og det er dyrt at analysere den krypterede trafik, påpeger Christian Heinel.

“Traditionelt har nogle virksomheder dekrypteret trafikken på deres netværk for at sikre sig mod hackerangreb. Men den proces er dyr i ressourcer og vil blive helt umulig i takt med, at volumen af krypteret trafik vokser. Derfor skal der tages nye metoder i brug, som fx at analysere metadata i stedet for det egentlige indhold i deres netværkstrafik.”

Du kan finde den nye sikkerhedsrapport fra Cisco her.

Læs også: Kaos hos Cisco: Patchede du din firewall i sidste uge? Så må du hellere begynde forfra

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S