Er din ledelse også tech-turister der drømmer om udflugter til Silicon Valley?

Ondt i innovationen? Vi har samlet råd og løftede pegefingre fra tre eksperter i innovation.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i faldgruberne ved innovation i eksisterende virksomheder
  • Gode råd fra tre innovationseksperter
  • Hvordan Amazon arbejder med gode ideer
1.016
5:15 min
Alle vil være mere innovative. Men innovation er svært, rigtigt svært. Måske især i eksisterende virksomheder fyldt med traditioner og faste arbejdsgange.

Det er farligt, for evnen til at innovere digitalt er et af de vigtigste succesparametre for en moderne virksomhed eller organisation når konkurrenterne bygger bro mellem teknologi, data, kunder, effektive processer og nye ideer.

Derfor var den digitale innovation i centrum da 120 deltagere og talere mødtes i Hørsholm tidligere på ugen til Computerworld Innovation Summit.

Og mens der var gode råd om hackatons, samarbejde med start-ups og idekonkurrencer så var der også flere løftede pegefingre. Fingre der pegede på nogle af de faldgruber, som der er når du skal skabe mere innovation i en eksisterende virksomhed.

Nedenfor kan du læse nogle af de vigtigste pointer fra tre af de centrale talere på Innovation Summit 2018.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS