Trods konkurrencen fra Tinder: Dating.dk skovler igen millioner ind

Dating.dk har skåret ned personaleudgifterne og scoret et overskud på mere end 13 millioner kroner.

Artikel top billede

Den danske iværksætter Morten Wagners dating-portal, Dating.dk, scorede i 2017 et overskud på knap 13,5 millioner. Foto: Michael Rieck

Dating-verden er i dag blevet overtaget af populære udenlandske apps med navne som Tinder, Bumble og Happn.

Alligevel kan den danske dating-tjeneste Dating.dk stadig tjene millioner af kroner.

Det fremgår af det regnskab, som Dating.dk netop har offentliggjort.

Regnskabet viser, at virksomheden havde et overskud på lige knap 13,5 millioner efter skat i 2017, hvilket er en betydelig fremgang i forhold til det forgående år, hvor overskuddet lød på mere beskedne 2,7 millioner.

Der er dog stadig et stykke op til de overskud, som Dating.dk kunne præsentere i tjenestens storhedstid. Eksempelvis lød overskuddet i 2013 på 28,6 millioner.

Nedbringe personale udgifter

En del af overskuddes skyldes, at Dating.dk har været i stand til at effektivisere på personalefronten, hvor personaleudgifterne er blevet mere end halveret fra 5,6 millioner i 2016 til 2,4 millioner i 2017.

Det fremgår af regnskabet, at der foreslås, at der bliver udbetalt et udbytte på 8,4 millioner kroner til ejerkredsen. I løbet af året er der ligeledes blevet udloddet et ekstraordinært udbytte på 5 millioner kroner.

Dating.dk er ejet af den danske iværksætter Morten Wagner, der med sit selskab Freeway sad tungt på den danske internetmarked i 00'erne, hvor selskabet udover Dating.dk også stod bag populære sider som Arto, Trendsales og DKBN.

I 2009 - midt i Freeways storhedstid - bragte Computerworld et stort portræt af Morten Wagner.

Det kan du genlæse her: Dating-kongen: Det er skønt at være millionær

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S