Efter lang tids venten: Nu kommer regeringens store teleudspil - skal afløse 19 år gammel teleaftale

Energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) løfter mandag omsider sløret for regeringens længe ventede teleudspil, der skal danne grundlag for afløseren til det nuværende teleforlig fra 1999.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Mandag klokken 11:00 løfter energi- forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) sløret for sit nye og længe ventede teleudspil, meddeler ministeriet til Computerworld.

Det nye teleudspil skal danne grundlag for et nyt teleforlig, der skal afløse det nuværende teleforlig, der blev indgået helt tilbage i 1999.

Regeringens teleudspil har været på vej længe, og teleindustrien har ventet længe på nyt.

For næsten et år siden bedyrede Lars Chr. Lilleholt således, at udspillet ville blive præsenteret ‘kort efter sommerferien’ [i 2017, red], men det skete ikke.

I slutningen af september 2017 lød meldingen så fra ministeriet, at det arbejdede på, at ‘blive klar så hurtigt som muligt.’

Dengang erfarede Computerworld, at forsinkelserne blandt andet skyldtes, at udspillet skulle forbi Finansministeriet, inden det kunne komme videre i systemet.

Læs også: Udspil til nyt teleforlig på trapperne: Her er de afgørende punkter for danske tele- og internetleverandører

Alle venter spændt

DI Digital har tidligere fremlagt syv anbefalinger til det kommende teleforlig.

Blandt andet har organisationen peget på behovet for en vision om, at Danmark skal være et gigabit-samfund, ligesom man bør prioritere anvendelse af frekvenser frem for provenu til staten.

Telekommunikationsindustrien har tidligere peget på behovet for et teleudspil med industripolitisk og erhvervspolitisk sigte og fokus på at gøre det attraktivt at investere i at udrulle teleinfrastruktur i Danmark.

Telekommunikationsindustrien har også peget på behovet for stabilitet og forudsigelighed, så teleselskaberne ikke bliver overraskede - blandt andet over kommunernes ageren.

Her har Telekommunikationsindustrien efterlyst et decideret tilsyn med kommunerne på teleområdet.

Læs mere om det her: Alle venter i spænding på nyt dansk teleforlig: Her er syv konkrete bud på, hvad der skal stå i det

I Dansk Energi, der repræsenterer fiberselskaberne, har man også flere meget konkrete forslag til, hvad der skal indgå i teleforliget.

Dansk Energi mener eksempelvis, at Danmark bør vedtage et mål om, at der i 2025 skal være 100 procents dækning med gigabit-bredbånd.

Samtidig bør der være en målsætning om, at minimum 50 procent af alle borgere og virksomheder rent faktisk anvender gigabit-hastigheder.

Dansk Energi foreslår også, at man i forbindelse med teleforliget får fjernet nogle af de administrative byrder, der er forbundet med at få ført fiberen de sidste meter ind til en husstand eller en virksomhed.

Læs også:

Danskerne kræver bedre mobiltelefoni og bredbånd: Nu retter alle blikket mod kommunerne

Nyt dansk teleforlig på trapperne: Nu afsløres den reelle situation i den danske telebranche

Nedtælling i den danske telebranche: Nu kommer ekstremt vigtigt politisk udspil - alle venter i spænding

Alle venter i spænding på nyt dansk teleforlig: Her er syv konkrete bud på, hvad der skal stå i det

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S