Citrix Danmark ansætter Microsoft-profil som ny direktør: "Min opgave bliver at flytte Citrix ud af it-afdelingen og ind i andre dele af forretningen"

Citrix Danmark henter ny topchef hos Microsoft. "Min opgave bliver at flytte Citrix ud af it-afdelingen og ind i andre dele af forretningen," siger den nye direktør, Anette Vainer.

Artikel top billede

Citrix har ansat 48-årige Anette Vainer som ny landechef for den danske forretning, hvor hun afløser Mads Skalboe, der er rykket til Schweiz.

Anette Vainer kommer fra en stilling som partner-chef i Microsoft, hvor hun har haft forskellige stillinger siden 2012.

“I dag starter et nyt spændende kapitel, da jeg har første arbejdsdag som landechef for Citrix i Danmark. Jeg glæder mig til de nye udfordringer og ikke mindst til at kaste mig over arbejdet med at få endnu flere til at tænke Citrix ind, når de planlægger projekter med digital transformation,” skriver hun på LinkedIn.

Anette Vainer har tidligere været vice president i ResultMaker og markedschef i Krak.

"Der sker rigtig meget på it-området i øjeblikket, og alle taler om disruption, digital transformation og ikke mindst sikkerhed. Netop sidstnævnte excellerer Citrix særligt i og med den nye persondataordning lige om hjørnet, har sikkerhed aldrig været mere relevant. Min opgave bliver at flytte Citrix ud af it-afdelingen og ind i andre dele af forretningen, så vores arbejde bliver forretningsunderstøttende og rammer virksomhederne der, hvor de er,”  lyder det fra den nye direktør i en udsendt meddelelse.

Til ITWatch siger Anette Vainer, at en af Citrix’ udfordringer er, at Citrix er et ret ukendt navn uden for it-afdelingerne.

“Udfordringen er, at det ikke er lige så hot at tale om sikkerhed og infrastruktur. Emner som kunstig intelligens og robotteknologi sælger bare flere billetter. Men når de spændende projekter skal realiseres, skal infrastruktur og sikkerhed være en del af den digitale rejse. Det er mit håb, at jeg kan være med til at drive den forandring,” siger hun.

Citrix Danmarks mangeårige direktør, Mads Skalboe, stoppede som dansk chef i midten af januar.

Det kan du læse mere om her: Citrix’ danske chef stopper: Flytter til Schweiz 

Selskabet omsatte i 2016 for 67 millioner kroner i Danmark og hentede et overskud på 9,2 millioner kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen