Masser af problemer med arbejdsforhold hos Apples underleverandører: Vi er i gang med at rydde op, lyder det fra Apple

Arbejdsuger på mere end 60 timer. Betaling for overhovedet for at få et job. Apple har stadig problemer med arbejdsforholdene hos sine underleverandører. Men er i fuld gang med at rydde op.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er stadig store problemer med arbejdsforholdene hos en lang række af Apples 756 underleverandører i 30 lande, fremgår det af Apples nye såkaldte Supplier responsibility 2018 progress-report, der er den 12. i rækken af årlige arbejdsforholdsrapporter fra selskabet.

Her fremgår det, at antallet af grove overtrædelse af selskabets retningslinier til underleverandører for arbejdsforhold og lignende er steget i forhold til i fjor. 

Ifølge Apple er vilkårene overordnet imidlertid blevet kraftigt forbedret.

"Selskabet har gennemført 756 audits i 30 lande og dækket 95 procent af leverandørerne. Apples bestræbelser på at hæve standarden har dramatisk indflydelse, og antallet af 'low-performing facilities' er faldet til under en procent," lyder det fra selskabet.

Det ændrer imidlertid ikke på, at antallet af grove overtrædelser er steget. Stigningen skyldes ifølge selskabet blandt andet, at Apple har udvidet rammerne for de årlige audits af forholdene blandt underleverandører, der står for at samle blandt andet iPhone.

Apple har i forbindelse med den nye rapport således aflagt kontrolbesøg for første gang hos 197 nye underleverandører.

I alt har Apple fundet 44 såkaldte ‘core violations’ af de opsatte regler for arbejdsvilkår i 2017. Det er dobbelt så mange som året før.

Overtrædelserne tæller blandt andet tre tilfælde, hvor underleverandører har tvunget potentielle ansatte til at betale for at blive ansat.

Sådan har man gjort i årevis i Apples forsyningskæde, men Apple forbød denne fremgangsmåde i 2015.

I et tilfælde har en underleverandør opkrævet i alt en million dollar fra 700 fillipinere for at lade dem arbejde for sig. Apple har nu fået selskabet til at tilbagebetale pengene, hedder det.

Ifølge selskabet er antallet af underleverandører, der overholder Apples regel om en maksimal arbejdsuge på 60 timer, faldet fra 98 procent til nu 94 procent.

Samtidig har selskabet fundet 38 tilfælde, hvor underleverandører har snydt med de opgive timetal for arbejdstid. I 2016 fandt Apple blot ni tilfælde, hvor den reelle arbejdstid var højere end det opgivne.

Overordnet peger Apple på, at trenden går i retning af af højere compliance med reglerne.

Selskabet kom for nogle år siden for alvor i vælten, efter det kom frem, at arbejderne på de store, kinesiske samlefabrikker, hvor iPhone-telefonerne blev samlet, led under forfærdelige arbejdsforhold.

Det kan du læse mere om her: Video-optagelser afslører: Så vanvittige forhold bliver din iPhone samlet under

Siden har Apple for alvor lagt sig i selen for at fremme ordentlige arbejdsforhold med ordentlige vilkår.

"Vi er 'committed' til at hæve standarden hvert eneste år på tværs af hele supply chainen," lyder det fra Apple.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S