Masser af problemer med arbejdsforhold hos Apples underleverandører: Vi er i gang med at rydde op, lyder det fra Apple

Arbejdsuger på mere end 60 timer. Betaling for overhovedet for at få et job. Apple har stadig problemer med arbejdsforholdene hos sine underleverandører. Men er i fuld gang med at rydde op.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er stadig store problemer med arbejdsforholdene hos en lang række af Apples 756 underleverandører i 30 lande, fremgår det af Apples nye såkaldte Supplier responsibility 2018 progress-report, der er den 12. i rækken af årlige arbejdsforholdsrapporter fra selskabet.

Her fremgår det, at antallet af grove overtrædelse af selskabets retningslinier til underleverandører for arbejdsforhold og lignende er steget i forhold til i fjor. 

Ifølge Apple er vilkårene overordnet imidlertid blevet kraftigt forbedret.

"Selskabet har gennemført 756 audits i 30 lande og dækket 95 procent af leverandørerne. Apples bestræbelser på at hæve standarden har dramatisk indflydelse, og antallet af 'low-performing facilities' er faldet til under en procent," lyder det fra selskabet.

Det ændrer imidlertid ikke på, at antallet af grove overtrædelser er steget. Stigningen skyldes ifølge selskabet blandt andet, at Apple har udvidet rammerne for de årlige audits af forholdene blandt underleverandører, der står for at samle blandt andet iPhone.

Apple har i forbindelse med den nye rapport således aflagt kontrolbesøg for første gang hos 197 nye underleverandører.

I alt har Apple fundet 44 såkaldte ‘core violations’ af de opsatte regler for arbejdsvilkår i 2017. Det er dobbelt så mange som året før.

Overtrædelserne tæller blandt andet tre tilfælde, hvor underleverandører har tvunget potentielle ansatte til at betale for at blive ansat.

Sådan har man gjort i årevis i Apples forsyningskæde, men Apple forbød denne fremgangsmåde i 2015.

I et tilfælde har en underleverandør opkrævet i alt en million dollar fra 700 fillipinere for at lade dem arbejde for sig. Apple har nu fået selskabet til at tilbagebetale pengene, hedder det.

Ifølge selskabet er antallet af underleverandører, der overholder Apples regel om en maksimal arbejdsuge på 60 timer, faldet fra 98 procent til nu 94 procent.

Samtidig har selskabet fundet 38 tilfælde, hvor underleverandører har snydt med de opgive timetal for arbejdstid. I 2016 fandt Apple blot ni tilfælde, hvor den reelle arbejdstid var højere end det opgivne.

Overordnet peger Apple på, at trenden går i retning af af højere compliance med reglerne.

Selskabet kom for nogle år siden for alvor i vælten, efter det kom frem, at arbejderne på de store, kinesiske samlefabrikker, hvor iPhone-telefonerne blev samlet, led under forfærdelige arbejdsforhold.

Det kan du læse mere om her: Video-optagelser afslører: Så vanvittige forhold bliver din iPhone samlet under

Siden har Apple for alvor lagt sig i selen for at fremme ordentlige arbejdsforhold med ordentlige vilkår.

"Vi er 'committed' til at hæve standarden hvert eneste år på tværs af hele supply chainen," lyder det fra Apple.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks