Masser af problemer med arbejdsforhold hos Apples underleverandører: Vi er i gang med at rydde op, lyder det fra Apple

Arbejdsuger på mere end 60 timer. Betaling for overhovedet for at få et job. Apple har stadig problemer med arbejdsforholdene hos sine underleverandører. Men er i fuld gang med at rydde op.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er stadig store problemer med arbejdsforholdene hos en lang række af Apples 756 underleverandører i 30 lande, fremgår det af Apples nye såkaldte Supplier responsibility 2018 progress-report, der er den 12. i rækken af årlige arbejdsforholdsrapporter fra selskabet.

Her fremgår det, at antallet af grove overtrædelse af selskabets retningslinier til underleverandører for arbejdsforhold og lignende er steget i forhold til i fjor. 

Ifølge Apple er vilkårene overordnet imidlertid blevet kraftigt forbedret.

"Selskabet har gennemført 756 audits i 30 lande og dækket 95 procent af leverandørerne. Apples bestræbelser på at hæve standarden har dramatisk indflydelse, og antallet af 'low-performing facilities' er faldet til under en procent," lyder det fra selskabet.

Det ændrer imidlertid ikke på, at antallet af grove overtrædelser er steget. Stigningen skyldes ifølge selskabet blandt andet, at Apple har udvidet rammerne for de årlige audits af forholdene blandt underleverandører, der står for at samle blandt andet iPhone.

Apple har i forbindelse med den nye rapport således aflagt kontrolbesøg for første gang hos 197 nye underleverandører.

I alt har Apple fundet 44 såkaldte ‘core violations’ af de opsatte regler for arbejdsvilkår i 2017. Det er dobbelt så mange som året før.

Overtrædelserne tæller blandt andet tre tilfælde, hvor underleverandører har tvunget potentielle ansatte til at betale for at blive ansat.

Sådan har man gjort i årevis i Apples forsyningskæde, men Apple forbød denne fremgangsmåde i 2015.

I et tilfælde har en underleverandør opkrævet i alt en million dollar fra 700 fillipinere for at lade dem arbejde for sig. Apple har nu fået selskabet til at tilbagebetale pengene, hedder det.

Ifølge selskabet er antallet af underleverandører, der overholder Apples regel om en maksimal arbejdsuge på 60 timer, faldet fra 98 procent til nu 94 procent.

Samtidig har selskabet fundet 38 tilfælde, hvor underleverandører har snydt med de opgive timetal for arbejdstid. I 2016 fandt Apple blot ni tilfælde, hvor den reelle arbejdstid var højere end det opgivne.

Overordnet peger Apple på, at trenden går i retning af af højere compliance med reglerne.

Selskabet kom for nogle år siden for alvor i vælten, efter det kom frem, at arbejderne på de store, kinesiske samlefabrikker, hvor iPhone-telefonerne blev samlet, led under forfærdelige arbejdsforhold.

Det kan du læse mere om her: Video-optagelser afslører: Så vanvittige forhold bliver din iPhone samlet under

Siden har Apple for alvor lagt sig i selen for at fremme ordentlige arbejdsforhold med ordentlige vilkår.

"Vi er 'committed' til at hæve standarden hvert eneste år på tværs af hele supply chainen," lyder det fra Apple.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S