Politikere skyder efter de kommunale brugerklubber: "Det er ikke en kommunal opgave at bruge skattekroner på udvikling af software"

Endnu en gang må kommunale brugerklubber som SBSYS lægge kinder til kindheste. Denne gang er det politikere fra regeringspartierne Venstre og Liberal Alliance, der står klar med kritik.

Artikel top billede

Kommunerne skal bruge deres viden til at fremskaffe de bedste priser og få de bedst mulige it-systemer, men de skal holde fingrende fra udvikling. Sådan lyder en meget bestemt opfordring fra Joachim B. Olsen (LA) og Eva Kjer Hansen (V), der i Dagbladet Børsen langer ud efter de kommunale brugerklubber.  

Læs mere om brugerklubberne her: It-brugerklubben SBSYS erklæret ulovlig af Ankestyrelsen: Må ikke videresælge licenser

"Det er ikke en kommunal opgave at bruge skattekroner på udvikling af software, heller ikke selv om det produkt, kommunen efterspørger, ikke umiddelbart findes," skriver de to regeringspolitikere i deres indlæg og fortsætter: 

"Kommunerne bør i stedet samarbejde med eksperter, der har den viden og erfaring, der skal til for at udvikle det program, der efterspørges. Risikoen er, at kommunerne ellers laver dyre it-investeringer og udkonkurrerer private virksomheder på unfair vilkår."

Læs mere her: Formand for kommunale brugerklubber efter afgørelse: "Jeg er fortrøstningsfuld med hensyn til at finde en løsning, der gør brugerklubbens aktiviteter 100 procent lovlige"

Indlægget kan læses som et angreb på de brugerklubber, der tidligere har været i skudlinjen, og særligt SBSYS, står for skud. 

Blandet andet har Dansk Erhverv tidligere tordnet mod de kommunale brugerklubber, hvilket ledte til en del debat her på Computerworld.

Læs mere her: Dansk Erhverv: Kommunale it-brugerklubber i gang med at ødelægge hele markedet

De to politikere kalder klubben det værste eksempel og peger på, at de mener, at klubbens priser er uigennemsigtige. 

Læs mere om SBSYS her: Kommunale brugerklubber afviser blankt kritik fra Dansk Erhverv: Vi er ikke kriminelle, der stjæler opgaver fra det private marked

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS