Politikere skyder efter de kommunale brugerklubber: "Det er ikke en kommunal opgave at bruge skattekroner på udvikling af software"

Endnu en gang må kommunale brugerklubber som SBSYS lægge kinder til kindheste. Denne gang er det politikere fra regeringspartierne Venstre og Liberal Alliance, der står klar med kritik.

Artikel top billede

Kommunerne skal bruge deres viden til at fremskaffe de bedste priser og få de bedst mulige it-systemer, men de skal holde fingrende fra udvikling. Sådan lyder en meget bestemt opfordring fra Joachim B. Olsen (LA) og Eva Kjer Hansen (V), der i Dagbladet Børsen langer ud efter de kommunale brugerklubber.  

Læs mere om brugerklubberne her: It-brugerklubben SBSYS erklæret ulovlig af Ankestyrelsen: Må ikke videresælge licenser

"Det er ikke en kommunal opgave at bruge skattekroner på udvikling af software, heller ikke selv om det produkt, kommunen efterspørger, ikke umiddelbart findes," skriver de to regeringspolitikere i deres indlæg og fortsætter: 

"Kommunerne bør i stedet samarbejde med eksperter, der har den viden og erfaring, der skal til for at udvikle det program, der efterspørges. Risikoen er, at kommunerne ellers laver dyre it-investeringer og udkonkurrerer private virksomheder på unfair vilkår."

Læs mere her: Formand for kommunale brugerklubber efter afgørelse: "Jeg er fortrøstningsfuld med hensyn til at finde en løsning, der gør brugerklubbens aktiviteter 100 procent lovlige"

Indlægget kan læses som et angreb på de brugerklubber, der tidligere har været i skudlinjen, og særligt SBSYS, står for skud. 

Blandet andet har Dansk Erhverv tidligere tordnet mod de kommunale brugerklubber, hvilket ledte til en del debat her på Computerworld.

Læs mere her: Dansk Erhverv: Kommunale it-brugerklubber i gang med at ødelægge hele markedet

De to politikere kalder klubben det værste eksempel og peger på, at de mener, at klubbens priser er uigennemsigtige. 

Læs mere om SBSYS her: Kommunale brugerklubber afviser blankt kritik fra Dansk Erhverv: Vi er ikke kriminelle, der stjæler opgaver fra det private marked

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT Servicecenter i Region Hovedstaden

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til DevOps i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job