Politikere skyder efter de kommunale brugerklubber: "Det er ikke en kommunal opgave at bruge skattekroner på udvikling af software"

Endnu en gang må kommunale brugerklubber som SBSYS lægge kinder til kindheste. Denne gang er det politikere fra regeringspartierne Venstre og Liberal Alliance, der står klar med kritik.

Artikel top billede

Kommunerne skal bruge deres viden til at fremskaffe de bedste priser og få de bedst mulige it-systemer, men de skal holde fingrende fra udvikling. Sådan lyder en meget bestemt opfordring fra Joachim B. Olsen (LA) og Eva Kjer Hansen (V), der i Dagbladet Børsen langer ud efter de kommunale brugerklubber.  

Læs mere om brugerklubberne her: It-brugerklubben SBSYS erklæret ulovlig af Ankestyrelsen: Må ikke videresælge licenser

"Det er ikke en kommunal opgave at bruge skattekroner på udvikling af software, heller ikke selv om det produkt, kommunen efterspørger, ikke umiddelbart findes," skriver de to regeringspolitikere i deres indlæg og fortsætter: 

"Kommunerne bør i stedet samarbejde med eksperter, der har den viden og erfaring, der skal til for at udvikle det program, der efterspørges. Risikoen er, at kommunerne ellers laver dyre it-investeringer og udkonkurrerer private virksomheder på unfair vilkår."

Læs mere her: Formand for kommunale brugerklubber efter afgørelse: "Jeg er fortrøstningsfuld med hensyn til at finde en løsning, der gør brugerklubbens aktiviteter 100 procent lovlige"

Indlægget kan læses som et angreb på de brugerklubber, der tidligere har været i skudlinjen, og særligt SBSYS, står for skud. 

Blandet andet har Dansk Erhverv tidligere tordnet mod de kommunale brugerklubber, hvilket ledte til en del debat her på Computerworld.

Læs mere her: Dansk Erhverv: Kommunale it-brugerklubber i gang med at ødelægge hele markedet

De to politikere kalder klubben det værste eksempel og peger på, at de mener, at klubbens priser er uigennemsigtige. 

Læs mere om SBSYS her: Kommunale brugerklubber afviser blankt kritik fra Dansk Erhverv: Vi er ikke kriminelle, der stjæler opgaver fra det private marked

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics