Mærsk-selskab ramt af nyt stort hacker-angreb: Hackere har stjålet 60.000 vigtige mails gennem 11 måneder

Mærsk-rederiet Svitzer er i næsten 11 måneder i al ubemærkethed blevet lænset for næsten 60.000 e-mail i stort hacker-angreb.

Artikel top billede

Blot otte måneder efter, at A.P. Møller-Mærsk blev lagt ned af et stort hacker-angreb, er den gal igen.

Ifølge branchesitet Maritime Danmark har hackere gennem næsten 11 måneder kopieret 60.000 email fra Mærsk-rederiet Svitzer Australia.

Mailene har indeholdt personfølsomme oplysninger om halvdelen af rederiets 1.000 medarbejdere. Dog har angrebet været afgrænset til Australien, da rederiet kører på eget it-system, hedder det.

Ifølge Maritime Danmark blev angrebet indledt 17. maj i fjor, hvor mails fra rederiets driftsafdeling, økonomiafdeling og lønningskontor begyndte at blive omdirigeret. Angrebet blev opdaget ved et tilfælde 1. marts i år.

Kæmpeangreb

A.P. Møller-Mærsk blev i sommer lagt ned af et kæmpe hacker-angreb med udspring i Rusland.

Via rederiets forbindelser i Ukraine røg Petya-virussen ind i systemerne. Firmaets it-systemer lå lammet i flere uger, hvor det ikke var muligt at bestille fragt eller følge last.

Angrebet kostede A.P. Møller-Mærsk næsten to milliarder kroner, og selskabet måtte installere 4.000 servere, 45.000 pc’er og 2.500 applikationer for at komme på ret køl igen.

Det kan du læse mere om her: Nyt regnskab slår fast: Cyberangreb har kostet Mærsk næsten to milliarder kroner.

Læs også:

Petya-angrebet har åbnet nye muligheder for A.P. Møller-Mærsk: "Der er meget få forretninger på vores størrelse og alder, der har et it-landskab, der kun er seks måneder gammelt. Det er i høj grad standardiseret og splinternyt"

Mærsk efter cyberangreb: “Vi måtte installere 4.000 nye servere, 45.000 nye pc'er og 2.500 applikationer. På 10 dage”

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen