Stor stigning i danske toplederes frygt for cyberangreb

Danske topledere er i løbet af det seneste år blevet væsentligt mere bekymret for, at de kan blive ramt af et cyberangreb, viser en ny undersøgelse.

Artikel top billede

Danske topledere frygter i stigende grad for, at deres virksomhed kan blive lammet af et bekosteligt cyberangreb.

En analyse fra revisions- og konsulenthuset PwC viser, at 85 procent af danske topledere bekymrer sig om risikoen for cyberangreb, mens det tal blot var 51 procent sidste år.

Dermed er risikoen for cyberangreb den forretningsmæssige bekymring, der ifølge undersøgelsen er vokset mest blandt toplederne.

"En lang række danske og globale virksomheder har i de senere år været ramt af omfangsrige cyberangreb, og i 2017 har vi set en bølge af meget vidtrækkende angreb. Derfor er de danske toplederes bekymring for 'cyber security risk' meget nærværende og bestemt ikke ubegrundet," siger Mogens Nørgaard Mogensen, der er administrerende direktør i PwC, ifølge en pressemeddelse.

Læs også: Forsvaret advarer om “meget høj” cybertrussel mod Danmark: Fremmede stater spionerer mod danske virksomheder

Topledere bekymret for rekruttering

Undersøgelsen fra PwC viser desuden, at 69 procent af de danske topledere er bekymrede for om de kan rekruttere folk med de rette kompetencer. Det tal er højere end blandt udenlandske topledere, hvor det er 50 procent, der har den bekymrig.

PwC lavede sidse år en såkaldt cybercrime survey, der viste, at seks ud at 64 procent af de adspurgte virksomheder har været ramt af et cyberangreb og, at de ramte virksomheder ikke blot oplevet at miste penge, men også at deres omdømme tog skade.

Læs også: 
Mærsk-selskab ramt af nyt stort hacker-angreb: Hackere har stjålet 60.000 vigtige mails gennem 11 måneder

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks