Forsvaret advarer om “meget høj” cybertrussel mod Danmark: Fremmede stater spionerer mod danske virksomheder

Forsvarets Efterretningstjeneste vurderer, at cybertruslen mod Danmark er meget høj. Cyberspionage og statsstøttede hackerangreb fylder stadig mere i FEs risikovurdering.

Artikel top billede

Det koster på it-sikkerheden at være verdens mest digitaliserede samfund. Sådan lyder det i den nye risikovurdering fra Forsvarets Efterretningstjeneste (FE), hvor efterretningstjenesten advarer om flere digitale trusler.

Særligt cyberspionage fra fremmede stater er et problem for Danmark både økonomisk og politisk, vurderer FE.

“Der er tale om en særdeles aktiv trussel fra enkelte stater, der
løbende forsøger at stjæle informationer fra danske myndigheder og virksomheder,” hedder det i risikovurderingen, der understreger, at det er stort set umuligt at bevise, hvem der står bag cyberspionagen mod Danmark, selvom man kan have sine mistanker.

“Nogle stater udliciterer dog også arbejdet til hackergrupper eller it-sikkerhedsfirmaer, der i forvejen tilbyder bl.a. sårbarhedsscanninger og rådgivning om it-sikkerhed. Ved
at gøre brug af mellemmænd kan staterne nemmere skjule deres involvering og mere troværdigt benægte at have kendskab til cyberspionagen.”

FE fortæller desuden, at fremmede stater løbende forsøger at udføre politisk motiveret cyberspionage mod Udenrigsministeriet og danske ambassader i udlandet.

Tidligere på året kom det frem, at Forsvaret selv har været offer for et statsstøttet hackerangreb. Hackergruppen Fancy Bear, der menes at arbejde for Rusland, har således haft adgang til forsvarets webmail i både 2015 og 2016.

Du kan finde FEs risikovurdering her.

Læs også: Hackerangreb mod Forsvaret: Her er tre ting, vi ved om angrebet - og alle de ubesvarede spørgsmål

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S