IBM klar med stemmestyret assistent: ‘Watson Assistant’ skal udfordre Amazons Alexa og Google Home

IBM er klar med en splinterny assistent, der bygger på selskabets kunstige intelligens Watson. Målet: At ramme markedet for stemmestyrede assistenter til erhvervslivet.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Der er fuld gang i kampen om positionerne på markederne for de stemmestyrede assistenter, der fra mange sider vurderes til at blive et kæmpe-område i de kommende år.

I dag er markedet i store træk domineret af Google Home og Amazons Alexa, der begge kom først ud af starthullerne, mens Apple med selskabets HomePod i dag er et godt stykke bagefter.

Det kan du læse mere om her: Apples HomePod ankommer sent til festen: Kan den blive Apples svar på fiaskoen Microsoft Zune?

Nu melder endnu en kombattant sig ind i kampen, nemlig mægtige IBM.

Selskabet har netop løftet sløret for dets nye stemmestyrede assistent, Watson Assistant, der som navnet antyder kommer til at bygge på IBM’s kunstige intelligens Watson, der i dag gennemsyrer meget store dele af selskabets portefølje.

I modsætning til de øvrige stemmestyrede assistenter er der ikke tale om et produkt, der henvender sig til hjemmebrugeren, og der er ikke lagt op til, at Watson Assistant skal reagere, hvis du siger ‘Hey Watson, play the new song with Justin Bieber.’

Faktisk bliver der ikke engang tale om et fysisk produkt som Alexa eller Google Home, men en virtuel assistent, der kan bygges ind i et hav af forskellige fysiske former - altså et såkaldt 'white label'-produkt.

IBM sigter med Watson Assistant i første omgang mod erhvervslivet - butikker, lufthavne, hoteller, lastbiler og så videre.

Ifølge IBM anvendes Watson Assistant i dag allerede på forsøgsbasis lufthavnen i München som vejviser, som passagerer kan spørge om vej til de forskellige gates eller lignende.

BMW er i gang med at udvikle en bil-løsning, mens andre udvikler på en Watson Assistant-løsning til at håndtere energi-forbrug i et hus.

“Vi har kigget på markedet for assistenter, og det stod klart for os, at der var behov for en løsning, som virksomhederne ville have nemt ved at anvende,” siger IBM’s topchef for IoT, Bret Greenstein til Cnet.

Amazon er hovedkonkurrent

Amazons Alexa står som hovedkonkurrent til Watson. Amazon præsenterede i efteråret Alexa for Business, der minder meget om Watson Assistant.

Amazon har allerede indgået aftale med en række bilproducenter og med flere store hotelkæder om anvendelse af Alexa-teknologien.

Ifølge IBM har selskabet imidlertid den store fordel, at det er...IBM.

Det store selskab mener nemlig, at virksomheder med følsomme data - energifirmaer, telefirmaer og lignende - meget hellere vil bruge Watson Assistant end de mere forbrugerrettede Alexa, Siri (fra Apple) eller Google Home, fordi de hos IBM vil have mere kontrol over deres data.

Samtidig tror IBM, at det vil være med til at tiltrække erhvervsbrugerne, at de med Watson-løsningen vil få mulighed for at døbe netop deres løsning lige, hvad de har lyst til.

Læs også:

Google klar med dansk version af Google Assistant inden for få måneder

Kæmper om at komme ind i dit hjem: Priskrig raser mellem Amazon og Google - kommer Apple også med?

Kæmpe-test og guide: Sådan bygger du nemt dit hjem smart med Amazon Alexa, Philips, TP-Link, Tado og Nest

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S