IBM klar med stemmestyret assistent: ‘Watson Assistant’ skal udfordre Amazons Alexa og Google Home

IBM er klar med en splinterny assistent, der bygger på selskabets kunstige intelligens Watson. Målet: At ramme markedet for stemmestyrede assistenter til erhvervslivet.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Der er fuld gang i kampen om positionerne på markederne for de stemmestyrede assistenter, der fra mange sider vurderes til at blive et kæmpe-område i de kommende år.

I dag er markedet i store træk domineret af Google Home og Amazons Alexa, der begge kom først ud af starthullerne, mens Apple med selskabets HomePod i dag er et godt stykke bagefter.

Det kan du læse mere om her: Apples HomePod ankommer sent til festen: Kan den blive Apples svar på fiaskoen Microsoft Zune?

Nu melder endnu en kombattant sig ind i kampen, nemlig mægtige IBM.

Selskabet har netop løftet sløret for dets nye stemmestyrede assistent, Watson Assistant, der som navnet antyder kommer til at bygge på IBM’s kunstige intelligens Watson, der i dag gennemsyrer meget store dele af selskabets portefølje.

I modsætning til de øvrige stemmestyrede assistenter er der ikke tale om et produkt, der henvender sig til hjemmebrugeren, og der er ikke lagt op til, at Watson Assistant skal reagere, hvis du siger ‘Hey Watson, play the new song with Justin Bieber.’

Faktisk bliver der ikke engang tale om et fysisk produkt som Alexa eller Google Home, men en virtuel assistent, der kan bygges ind i et hav af forskellige fysiske former - altså et såkaldt 'white label'-produkt.

IBM sigter med Watson Assistant i første omgang mod erhvervslivet - butikker, lufthavne, hoteller, lastbiler og så videre.

Ifølge IBM anvendes Watson Assistant i dag allerede på forsøgsbasis lufthavnen i München som vejviser, som passagerer kan spørge om vej til de forskellige gates eller lignende.

BMW er i gang med at udvikle en bil-løsning, mens andre udvikler på en Watson Assistant-løsning til at håndtere energi-forbrug i et hus.

“Vi har kigget på markedet for assistenter, og det stod klart for os, at der var behov for en løsning, som virksomhederne ville have nemt ved at anvende,” siger IBM’s topchef for IoT, Bret Greenstein til Cnet.

Amazon er hovedkonkurrent

Amazons Alexa står som hovedkonkurrent til Watson. Amazon præsenterede i efteråret Alexa for Business, der minder meget om Watson Assistant.

Amazon har allerede indgået aftale med en række bilproducenter og med flere store hotelkæder om anvendelse af Alexa-teknologien.

Ifølge IBM har selskabet imidlertid den store fordel, at det er...IBM.

Det store selskab mener nemlig, at virksomheder med følsomme data - energifirmaer, telefirmaer og lignende - meget hellere vil bruge Watson Assistant end de mere forbrugerrettede Alexa, Siri (fra Apple) eller Google Home, fordi de hos IBM vil have mere kontrol over deres data.

Samtidig tror IBM, at det vil være med til at tiltrække erhvervsbrugerne, at de med Watson-løsningen vil få mulighed for at døbe netop deres løsning lige, hvad de har lyst til.

Læs også:

Google klar med dansk version af Google Assistant inden for få måneder

Kæmper om at komme ind i dit hjem: Priskrig raser mellem Amazon og Google - kommer Apple også med?

Kæmpe-test og guide: Sådan bygger du nemt dit hjem smart med Amazon Alexa, Philips, TP-Link, Tado og Nest

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks