Kaspersky Labs flytter en stor del af selskabet til Schweiz: Vil mane spionrygter i jorden

Russiske Kaspersky Labs planlægger at bygge et stort datacenter i Schweiz. Formål: At kappe det bånd til den russiske regering, som selskabet bliver beskyldt for at have.

Artikel top billede

Det russiske it-sikkerhedsselskab Kaspersky Labs går inden længe i gang med at opføre et datacenter i Schweiz.

Her vil selskabet analysere indsamlede og mistænkelige filer fra sine kunder i USA og EU, hedder det.

Analysearbejdet er hidtil blevet udført i Kaspersky Labs hovedkvarter i Moskva. Og det vil fortsat være stedet, hvor filer og data fra alle selskabets kunder uden for EU og USA vil blive analyseret.

Ifølge Kaspersky Labs vil filer og data alene blive sendt videre fra Schweiz til Moskva, hvis der er brug for manuel gennemgang.

I dag bliver 99,6 procent af analyserne foretaget maskinelt og automatisk, hedder det.

Ligeledes vil al udvikling af antivirus-software blive flyttet fra Moskva til Schweiz.

Ifølge Kaspersky vil alle processer i det schweiziske datacenter bliver gennemgået af tredjepart for at sikre, at alt går efter bogen.

Der er med andre ord tale om noget af en investering for det russiske selskab. Men det er nødvendigt for Kaspersky Labs for at signalere, at det kapper de bånd til den russiske regering, som selskabet bliver beskyldt for at have.

Kaspersky Labs er således adskillige gange i de senere år blevet beskyldt for at spionere på sine kunder for den russiske regering, som selskabet ifølge beskyldningerne samarbejder tæt med.

Det hører med til historien, at rygterne især har floreret på det amerikanske marked, hvor præsident Donald Trump tidligere har forbudt amerikanske myndigheder at anvende løsninger fra Kaspersky Labs.

Selskabet er også ramt af forbud i Storbritannien og Litauen.

Ifølge Reuters har de amerikanske beskyldninger været en af flere udslagsgivende årsager til, at Kaspersky Labs bygger data- og udviklingscenter i Schweiz.

Selskabet meddeler til Reuters, at det i år vil åbne dets første såkaldte ‘transparency-center’ i Europa, hvor selskabet vil give indsigt i mange ting.

Det schweiziske data- og udviklingscenter får således navnet Swiss Transparency Centre. Det skal stå færdigt inden 2020, og arbejdet begynder inden for kommende par uger.

“Vi forstår, at folk kan have spørgsmål i en tid med geopolitiske spændinger og et stedse mere komplekst cyber-trussel-landskab, og disse spørgsmål vil vi gerne adressere,” lyder det fra selskabet.

En talsmand for Kaspersky Labs siger til Reuters, at ejer og direktør Eugene Kaspersky er ‘upset’ over planerne.

“Han vil hellere bruge pengene på noget andet, men han ved, at det her er nødvendigt,” hedder det.

Læs også:

Dansk sikkerhedsekspert bakker fuldt op om Kaspersky: “Anklagerne ser grundløse ud”

Kaspersky sagsøger USA efter fyring: “Har skadet vores ry og forretning uden beviser”

Så er det slut: Donald Trump forbyder al brug af Kaspersky Lab-software på statslige computere

Endnu et land advarer mod Kaspersky Lab: Mistænkes (igen) for russisk spionage

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS