Microsoft løfter sløret for Windows Server 19: Her er hvad du kan forvente

Den første store opdatering til Windows Server siden 2016 er lige om hjørnet. Microsoft satser blandt andet på Hybrid Cloud.

Artikel top billede

Microsoft slipper snart den nyeste version af Windows Server i den første store opdatering siden 2016, og fokus er på at udvide mulighederne med hybrid cloud.

Det skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Med opdateringen kommer en række nye muligheder, og i samspil mellem management-systemet Project Honolulu og det nye Windows Server får administratorer blandt andet mulighed for at integrere eksisterende applikationer med tjenester som Azure Backup og Azure File Sync.

Med Windows Server 19 satser Microsoft desuden endnu mere på det open source-baserede system Kubernetes til deployment og skalering af containere.

På sikkerhedsfronten vil den nye udgave af Windows Server komme Linux-brugere til gode, og således vil Shielded Windows nu også omfatte virtuelle Linux-maskiner.

Windows Server 19 bliver tilgængelig i andet halvår af 2018, men du kan allerede nu få adgang til det i en preview-version.

Det gælder dog kun, hvis du er en af de såkaldte Windows Insidere.

Læs også: 

Microsoft varsler vigtige ændringer i opdateringen af Windows Server: Det skal du vide

Microsoft forlænger supporten til Windows Server og SQL Server med seks år

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S