It-chef fra Region Sjælland dømt for bestikkelse: Får 60 dages fængsel for at lade sig smøre af Atea

En ansat i Reigon Sjælland er blevet idømt 60 dages fængsel for at "lade sig smøre" af Atea med rejser til Rom og Edinburgh. Dommen kan ses som et forvarsel til afgørelsen på den store Ateasag.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I Retten i Glostrup har man haft, hvad man kan kalde en forpremiere på afgørelsen på Ateasagen, der falder inden for de næste par måneder.  

En tidligere it-supportchef i Region Sjælland er nemlig blevet idømt 60 dages fængsel for at have "ladet sig smøre" af Atea med blandt andet rejser til Rom og Edinburgh. Det skriver Ritzau

Læs mere om sagen her: Dommens dag nærmer sig i Atea-sagen: Lørdag afgiver de sidste vidner forklaring

Den dømte er blevet kendt både skyldig i bestikkelse og underslæb, men straffen er dog blevet betinget af, at den dømte udfører 80 timers samfundstjeneste. 

Læs mere om sagen her: Hjalp virksomheder Atea med at klage over omstridt udbud i Region Sjælland? Forsvarer udpeger Ib Kunøe som fællesnævner

Bestikkelsen løber ifølge Ritzau op i i alt omkring 24.000 kroner, og dommen kan ses som er forvarsel til afgørelsen på den store Atea-sag, der skal afgøres de kommende måneder, da Retten i Glostrup altså har godtaget Bagmandspolitiets tiltale om både bestikkelse og underslæb.  

Du kan som altid følge sagen helt tæt her på Computerworld. 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Midtjylland

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse