Morgen-briefing: Danske Bank: Hold dig fra kryptovaluta / Ny CIO til Nordea / Zuckerberg skal vidne for den amerikanske kongres

Danske Bank: Hold dig fra kryptovaluta. Ny CIO til Nordea. Zuckerberg skal vidne for den amerikanske kongres.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne mandag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Danske Bank: Hold dig fra kryptovaluta

Danske Bank har ‘en negativ holdning’ til kryptovalutaer og anbefaler ‘på det kraftigste,’ at bankens kunder ikke investerer i dem.

Sådan lyder det fra banken i en meddelelse.

Banken begrunder den kontante udmelding med, at kryptovalutaerne ikke er bundet op på en nationalbank, er volatile, samt at kursdannelsen ikke er gennemsigtig. 

Desuden “har manglen på gennemsigtighed og myndighedskontrol gjort kryptovalutaer til genstand for ulovlige formål, og vi ved, at de ved flere lejligheder har været anvendt til ulovlige transaktioner som for eksempel hvidvask og afpresning,” lyder det fra banken.

Læs også: Finansfolk advarer mod kryptovaluta - er der noget om snakken? Eller kan bitcoin blive fremtidens store valuta?

Ny CIO til Nordea

Nordea har udnævnt Paul Baro til CIO og øverste chef for afdelingen Group Technology, meddeler banken.

Paul Bari har været konstitueret i stillingen i nogle måneder, som han altså nu formelt får overdraget.

“Efter nogle måneder som fungerende leder af Group Technology har Paul vist, at han er den bedste person til jobbet. Paul har omfattende erfaring inden for it, service- og leverandørstyring samt drift og leverancer i den globale finansielle sektor. Med Paul i spidsen er jeg sikker på, at vi kommer til at levere innovative tekniske løsninger til kunder og medarbejdere,” lyder det fra vicekoncernchef Torsten Hagen Jørgensen.

Paul Bari har tidligere været ansat i australsk Commonwealth Bank of Australia samt i Barclay i Singapore og Standard Chartered Bank i Singapore.

Det nye job i Nordea har udgangspunkt i Stockholm i Sverige.

Zuckerberg skal vidne for den amerikanske kongres

Facebooks Mark Zuckerberg er manden, der skal afgive vidneforklaring om Facebooks rolle i Cambridge Analytica-skandalen, mener det amerikanske Repræsentanternes Hus.

Zuckerberg erklærede sig i sidste uge efter lang tids tavshed villig til at afgive forklaring, såfremt han var den rigtige person til at gøre dette.

Og det er han, mener det såkaldte The House Committee on Energy and Commerce.

“Mark Zuckerberg er den medarbejder, der har stået i spidsen for Facebook gennem alle de vigtigste, strategiske beslutninger siden selskabets etablering,” hedder det.

Komitteen planlægger en høring i den nærmeste fremtid. Den skal afdække, hvordan data fra 50 millioner Facebook-brugere blev udnyttet samt hvordan Facebook beskytter brugernes data.

Læs også: Mark Zuckerberg lover bod og bedring: Erklærer sig åben for indgreb og regulering af Facebook

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse