Morgen-briefing: Danske Bank: Hold dig fra kryptovaluta / Ny CIO til Nordea / Zuckerberg skal vidne for den amerikanske kongres

Danske Bank: Hold dig fra kryptovaluta. Ny CIO til Nordea. Zuckerberg skal vidne for den amerikanske kongres.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne mandag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Danske Bank: Hold dig fra kryptovaluta

Danske Bank har ‘en negativ holdning’ til kryptovalutaer og anbefaler ‘på det kraftigste,’ at bankens kunder ikke investerer i dem.

Sådan lyder det fra banken i en meddelelse.

Banken begrunder den kontante udmelding med, at kryptovalutaerne ikke er bundet op på en nationalbank, er volatile, samt at kursdannelsen ikke er gennemsigtig. 

Desuden “har manglen på gennemsigtighed og myndighedskontrol gjort kryptovalutaer til genstand for ulovlige formål, og vi ved, at de ved flere lejligheder har været anvendt til ulovlige transaktioner som for eksempel hvidvask og afpresning,” lyder det fra banken.

Læs også: Finansfolk advarer mod kryptovaluta - er der noget om snakken? Eller kan bitcoin blive fremtidens store valuta?

Ny CIO til Nordea

Nordea har udnævnt Paul Baro til CIO og øverste chef for afdelingen Group Technology, meddeler banken.

Paul Bari har været konstitueret i stillingen i nogle måneder, som han altså nu formelt får overdraget.

“Efter nogle måneder som fungerende leder af Group Technology har Paul vist, at han er den bedste person til jobbet. Paul har omfattende erfaring inden for it, service- og leverandørstyring samt drift og leverancer i den globale finansielle sektor. Med Paul i spidsen er jeg sikker på, at vi kommer til at levere innovative tekniske løsninger til kunder og medarbejdere,” lyder det fra vicekoncernchef Torsten Hagen Jørgensen.

Paul Bari har tidligere været ansat i australsk Commonwealth Bank of Australia samt i Barclay i Singapore og Standard Chartered Bank i Singapore.

Det nye job i Nordea har udgangspunkt i Stockholm i Sverige.

Zuckerberg skal vidne for den amerikanske kongres

Facebooks Mark Zuckerberg er manden, der skal afgive vidneforklaring om Facebooks rolle i Cambridge Analytica-skandalen, mener det amerikanske Repræsentanternes Hus.

Zuckerberg erklærede sig i sidste uge efter lang tids tavshed villig til at afgive forklaring, såfremt han var den rigtige person til at gøre dette.

Og det er han, mener det såkaldte The House Committee on Energy and Commerce.

“Mark Zuckerberg er den medarbejder, der har stået i spidsen for Facebook gennem alle de vigtigste, strategiske beslutninger siden selskabets etablering,” hedder det.

Komitteen planlægger en høring i den nærmeste fremtid. Den skal afdække, hvordan data fra 50 millioner Facebook-brugere blev udnyttet samt hvordan Facebook beskytter brugernes data.

Læs også: Mark Zuckerberg lover bod og bedring: Erklærer sig åben for indgreb og regulering af Facebook

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland