Vestager: EU bør overveje tvangsopsplitning af Google

EU bør holde fast i den flere år gamle ide om at tvangsopsplitte Google i to dele, som skal fungere uafhængigt af hinanden, lyder det fra Margrethe Vestager.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Googles dominans i internet-verdenen er så kraftigt, at EU bør fastholde truslen om at tvangsopslitte selskabet i flere mindre enheder.

Sådan lyder det fra konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) ifølge den britiske avis The Telegraph.

Hun siger til avisen, at EU har ‘alvorlig mistro’ til Google, der sidder på 91,5 procent af søgemarkedet i EU.

“Jeg mener, at det er vigtigt at holde spørgsmålet [om en tvangsopsplitning, red] åbent og på dagsordenen,” siger Margrethe Vestager til den britiske avis.

Ideen om at tvangsopsplitte Google blev første gang luftet af EU i 2014.

Dengang gik ideen på, at Google skulle opdeles i to dele, så søgemaskine-delen kom til at fungere uafhængigt af Googles kommercielle forretning - altså salget af annoncer.

Det kan du læse mere om her: EU vil tvangs-opsplitte Google eller tvinge selskabet åbent for rivalerne

Margrethe Vestager peger i dag på, at hun er bekymret over, at Google bliver så dominerende, at søge-tjenesten bliver uundværlig for virksomheder og den europæiske økonomi.

Det er et dilemma, som du kan læse mere om her: Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

Google fik i fjor en kæmpebøde på 2,4 milliarder euro- omkring 18 milliarder kroner - for at have udnyttet sin søgealgoritme til at give fordele til sine egne shopping-tjenester og prissammenligningstjenester.

Dengang ankede Google omgående bøden, som du kan læse mere om her: Google retter ind i sidste sekund: Opretter særlig shopping-service i EU og undgår dagsbøder

Der pågår for tiden desuden to yderligere sager mod Google i EU.

EU præsenterede i sidste uge en storstillet plan, der blandt andet skal tvinge e-handelssites, app stores og søgemaskiner til større gennemsigtighed.

Det kan du læse mere om her: Her er forslaget: Sådan vil EU skrue ny digital skat sammen og stoppe it-giganternes skattefiduser

Læs også:

Der er ingen vej udenom: Google, Facebook og Amazon skal reguleres

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S