It-folk i Statens It vil nedlægge arbejdet - varsler sympatistrejke

It-fagforbundet Prosa varsler sympatistrejke i Statens It fra 23. april.

Artikel top billede

En række it-folk i Statens It vil nedlægge arbejdet i sympatistrejke, hvis konflikten på det offentlige arbejdsmarked eskalerer til strejke.

De pågældende it-folk er organisateret i it-fagforbundet Prosa.

“Prosa støtter op om den kommende konflikt på det offentlige område ved at varsle sympatistrejke på Statens It,” lyder det fra fagforbundet.

Her peger man på, at man nu ‘siger samlet fra’ og at ‘nok er nok.’

Statens It betjener i dag 12 ministerier og omkring 15.000 af statens i alt 34.000 ansatte med it.

Ifølge forbundet har fagforbundet ‘så mange medlemmer,’ der arbejder i Statens It, at det vil ‘svække konflikten, hvis vi ikke er med.’

Det er ifølge forbundet de ansatte i Statens It, der selv har vedtaget at gå i sympatistrejke for at bakke om blandt andet betalt frokostpause.

Prosa betaler til gengæld konfliktstøtte til de pågældende ansatte.

Forbundsekretær Morten Rønne mener, at det er 'vigtigt, sejt og naturligt,' at forbundets medlemmer 'slås side om side med deres kolleger.'

“Prosas medlemmer står har valgt aktivt at kæmpe i sympati med resten af de offentlige ansatte. Vi står stærkest, når vi holder sammen og kæmper side om side – og det er vigtigt nu – det er nemlig velfærdssamfundet vi slås for og prøver at forsvare mod regeringens angreb på vores løn- og arbejdsvilkår,” lyder det fra forbundssekretær Morten Rønne.

Ifølge Prosa har it-professionelle, der er ansat i staten, mulighed for at vælge mellem overenskomst med Prosa eller HK.

Inden for de enkelte områder ‘vinder’ det fagforbund med den overenskomst, som flest it-ansatte vælger.

Læs også:

Prosa: It-arbejdsmarkedet fungerer ikke ordentligt - sådan får vi det til at hænge sammen

Computerworld-læsere om løn i det offentlige: Er kortere arbejdstid virkelig vigtigere end en fed hyre?

"Det er politikerne, der bryder loven og folk som os, der prøver at redde loven"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S