Vil strejkende it-folk kunne lægge hele Statens It ned? "Det har vi ingen kommentarer til," lyder den kryptiske melding fra Statens It

50 it-medarbejdere hos Statens It truer med at nedlægge arbejdet i sympatistrejke. Vil det betyde, at Statens It går ned?
Statens It nægter at svare.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Knap 50 Prosa-medlemmer, som er ansat i Statens It, vil strejke i sympati med de konfliktramte ansatte på det offentlige arbejdsmarked. 

Statens It driver og understøtter it-systemer for 12 ministerier og knap 15.000 statslige ansatte, og dermed kan en kommende storkonflikt få store konsekvenser for driften af offentlige it-systemer.

Computerworld vil derfor gerne vide, hvad det kommer til at betyde for de ansatte i staten og de mange borgere, der er afhængige af de statslige it-systemer. 

Men hos Statens It afviser man konsekvent at udtale sig om sagen. 

”Det har vi ingen kommentar til,” siger Søren Vulff, der er vicedirektør hos Statens It.

Jeg vil ellers meget gerne høre mere om, hvilke konsekvenser sympatistrejken kan få…

”Vi har ikke flere kommentarer til det,” siger han.

Læs også: It-folk i Statens It vil nedlægge arbejdet - varsler sympatistrejke

Konflikt skal være så omfattende som muligt

Forbundssekretær hos Prosa, Morten Rønne fortæller til Computerworld, at formålet med sympatistrejken er at sikre, at Prosa-medlemmer ikke kommer til at lave konfliktramtes arbejde, når HK-medlemmerne i staten går i konflikt. 

”Det er en manifestation af, at der er en konflikt, og den skal helst blive så omfattende som muligt. Det drejer sig kort sagt om at sikre, at Statens It har de dårligste muligheder for at drive sine systemer under konflikten,” siger han. 

Morten Rønne tilføjer, at han ikke er i stand til at komme med en præcis vurdering af, hvor hårdt konflikten vil ramme de offentlige it-systemer. 

Statens It har ønsket at friholde en række af de mest vitale it-systemer fra konflikt, men det er ifølge Morten Rønne ikke forhandlinger, som Prosa har deltaget i.

Undervisningsministeriet bliver ramt

Allerede nu ser det dog ud til, at den kommende konflikt kan få store konsekvenser for elever, forældre og lærere i Folkeskolen. 

Således skriver fagbladet Folkeskolen, at Undervisningsministeriet forbereder at lukke alle ministeriet it-systemer ned 3. april. 

"Uden de nødvendige ressourcer i STIL (styrelsen for it og læring, red.) og hos Statens It, kan der ikke gennemføres de nødvendige løbende kontroller og opfølgninger på it-systemerne. Af sikkerhedsmæssige årsager er STIL derfor nødsaget til at lukke alle Undervisningsministeriets it-systemer under en konflikt" skriver ministeriet på sin hjemmeside. 

Ifølge fagbladet Folkeskolen kan det få store konsekvenser for kommunikationen mellem skole og forældre, og det oplyses at det vil tage flere dage at genåbne systemet efter, at en eventuel konflikt er overstået.

Læs også: Strejke vil lukke alle skolers it-systemer efter påsken: “Jeg tror, jeg printer min årsplan ud”

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub