Danske Umbraco efter forrygende år: "Vi har endelig knækket nødden med, hvordan vi skaber omsætning i en open source-forretning"

Fra Computerworlds arkiv: Umbraco har fordoblet sin omsætning fra 14 millioner kroner til 28 millioner kroner, men ambitionerne stopper ikke her. "Jeg er så satans stolt af vores resultat. Der er skabt en flot stigning i omsætningen samtidig med, at vi har respekten for vores open source-rødder," siger direktør Niels Hartvig.

Artikel top billede

Niels Hartvig (til højre) forventer, at Umbraco omsætter for 40 millioner kroner i 2018.

Premium Kun for abonnenter
Denne artikel stammer fra Computerworlds arkiv. Den blev første gang bragt 4. april 2018.

500.000 live sites i 200 forskellige lande, mere end 1.000 nye installationer hver dag og en fordobling af omsætningen fra 14 millioner kroner til 28 millioner kroner.

2017 har været en lang optur for den fynske CMS-producent Umbraco, og selskabets stifter og såkaldte chief unicorn, Niels Hartvig, tilskriver virksomhedens kultur en stor del af æren for det succesfulde år.

"Jeg er så satans stolt af vores resultat. Der er skabt en flot stigning i omsætningen samtidig med, at vi har respekten for vores rødder. Når man kigger på et træ i naturen, har det dobbelt så lange rødder, som det er højt," siger Niels Hartvig.

"Vi har endelig har knækket nødden med, hvordan vi skaber omsætning i en open source-forretning," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks