Danske Umbraco efter forrygende år: "Vi har endelig knækket nødden med, hvordan vi skaber omsætning i en open source-forretning"

Fra Computerworlds arkiv: Umbraco har fordoblet sin omsætning fra 14 millioner kroner til 28 millioner kroner, men ambitionerne stopper ikke her. "Jeg er så satans stolt af vores resultat. Der er skabt en flot stigning i omsætningen samtidig med, at vi har respekten for vores open source-rødder," siger direktør Niels Hartvig.

Artikel top billede

Niels Hartvig (til højre) forventer, at Umbraco omsætter for 40 millioner kroner i 2018.

Premium Kun for abonnenter
Denne artikel stammer fra Computerworlds arkiv. Den blev første gang bragt 4. april 2018.

500.000 live sites i 200 forskellige lande, mere end 1.000 nye installationer hver dag og en fordobling af omsætningen fra 14 millioner kroner til 28 millioner kroner.

2017 har været en lang optur for den fynske CMS-producent Umbraco, og selskabets stifter og såkaldte chief unicorn, Niels Hartvig, tilskriver virksomhedens kultur en stor del af æren for det succesfulde år.

"Jeg er så satans stolt af vores resultat. Der er skabt en flot stigning i omsætningen samtidig med, at vi har respekten for vores rødder. Når man kigger på et træ i naturen, har det dobbelt så lange rødder, som det er højt," siger Niels Hartvig.

"Vi har endelig har knækket nødden med, hvordan vi skaber omsætning i en open source-forretning," siger han.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job