Danske Umbraco efter forrygende år: "Vi har endelig knækket nødden med, hvordan vi skaber omsætning i en open source-forretning"

Fra Computerworlds arkiv: Umbraco har fordoblet sin omsætning fra 14 millioner kroner til 28 millioner kroner, men ambitionerne stopper ikke her. "Jeg er så satans stolt af vores resultat. Der er skabt en flot stigning i omsætningen samtidig med, at vi har respekten for vores open source-rødder," siger direktør Niels Hartvig.

Artikel top billede

Niels Hartvig (til højre) forventer, at Umbraco omsætter for 40 millioner kroner i 2018.

Premium Kun for abonnenter
Denne artikel stammer fra Computerworlds arkiv. Den blev første gang bragt 4. april 2018.

500.000 live sites i 200 forskellige lande, mere end 1.000 nye installationer hver dag og en fordobling af omsætningen fra 14 millioner kroner til 28 millioner kroner.

2017 har været en lang optur for den fynske CMS-producent Umbraco, og selskabets stifter og såkaldte chief unicorn, Niels Hartvig, tilskriver virksomhedens kultur en stor del af æren for det succesfulde år.

"Jeg er så satans stolt af vores resultat. Der er skabt en flot stigning i omsætningen samtidig med, at vi har respekten for vores rødder. Når man kigger på et træ i naturen, har det dobbelt så lange rødder, som det er højt," siger Niels Hartvig.

"Vi har endelig har knækket nødden med, hvordan vi skaber omsætning i en open source-forretning," siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS