Sådan undgår du at blive "amazoned": Den danske e-handels-branche har fem råd til dig, der frygter at blive kørt over af mægtige Amazon

Amazon, bliver en stadig større trussel mod danske virksomheder, men hvordan håndterer man konkurrencen mod en af verdens største virksomheder? Det giver Niels Ralund, direktør for FDIH, fem konkrete råd til her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Amazon er The Everything Store, men overblik og omhyggelig udvælgelse kan være svaret på truslen fra den amerikanske gigant
  • Prime har været en succes for Amazon. Bliv klogere på hvordan du med fordel, kan gøre brug af de samme mekanismer
  • Kan man konkurrere med Amazon på prisen? Det mener Niels Ralund. Læs artiklen og får svar på hvorfor.
1.111
5:45 min
Hvordan konkurrerer man med en af verdens største og mest magtfulde virksomheder?

Det er det store spørgsmål i den moderne e-handelsbranche, der i øjeblikket er under hårdt pres fra Amazon, som målt på sin børsværdi er verdens næststørste virksomhed.

Spørgsmålet er også højaktuelt i den danske del af branchen, hvor der i øjeblikket går vedholdende rygter om, at Amazon kan være på vej ind i markedet.

Læs også: Rygte: Amazon opruster - kan være på vej til at åbne kæmpe-webshop i Danmark

Ikke umuligt at konkurrere
Det er dog langt fra umuligt at konkurrere mod Amazon, lyder det fra Niels Ralund, der er direktør for den danske organisation for internethandlende, FDIH.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job