Microsofts nye satsningsområde: Investerer 30 milliarder kroner i udvikling af splinternye IoT-løsninger

Microsoft sætter 30 milliarder kroner af til produktudvikling på nyt satsningsområde, som selskabet har enorme forventninger til.

Artikel top billede

(foto: Dan Jensen) (Foto: Computerworld)

Microsoft vil over de kommende fire år investere fem milliarder dollar - omkring 30 milliarder kroner - i Internet of Things.

“Grunden er enkel: Vores mål er at give alle kunder muligheden for at transformere deres forretninger med forbundne løsninger,” lyder det fra Microsoft.

Selskabet peger på, at det har investeret i IoT lang tid før begrebet blev defineret, men hvor ‘virksomhedes endpoints i fabrikker, bygninger og lignende lå totalt i mørke.’

“Nu afsætter vi endnu flere ressourcer til research og innovation i IoT og det, som ultimativt er ved at udvikle sig til den nye intelligente ‘edge’,’ lyder det fra Microsoft.

Alt flyder sammen

Microsoft arbejder efter en overordnet plan, der skal føre selskabet væk fra de store data-siloer og over i en verden, hvor data, løsninger, funktioner og anvendelse flyder sammen i et hele.

Topchef Satya Nadella begyndte allerede i fjor allerede at tale om ‘'intelligent edge, intelligent cloud’ - altså altså intelligente løsninger baseret på IoT og ikke mindst de muligheder, der gemmer sig i at samle alt i cloud’en.

Det kan du læse mere om her: Microsoft løfter sløret for 'Microsoft 365': "Vi står over for hidtil usete muligheder"

Den nye IoT-platform vil dække cloud, styresystemer og devices, og det er Microsofts ambition at gøre mulighederne tilgængelige for alle kunder - uanset størrelse, teknisk formåen, budget eller industri, lyder det fra selskabet.

Internet of Things er udråbt til at være et af de helt store områder i de kommende år. Her gælder det for alvor om at komme med og positionere sig for de store it-virksomheder.

Ifølge Microsoft vil IoT kunne føre til produktivitetsforbedringer og omkostningsbesparelser i mange-billioner klassen over de kommende år, og det er forbedringer, som industrivirksomhederne uden den mindste tvivl vil stræbe efter at høste.

Det åbne spørgsmål er nu, hvor Microsoft konkret vil investere de mange penge.

Analytiker Mark Hung fra analysehuset Gartner siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at det er mest sandsynligt, at investeringerne skal deles op i det, som kan kalder intern og ekstern brug.

Den interne brug sigter mod at udvikle metoder, hvormed virksomheder kan forbedre processer, produktion, sikkerhed og lignende.

Den eksterne brug sigter mod at udvikle nye måder til at måle eksempelvis kunde-engagement, bruger-lokation og lignende med henblik på at forbedre eksempelvis kundeservice.

Analysehuset Forrester vurderer over for vores amerikanske nyhedsbureau, at Microsoft primært vil investere i produkter og infrastruktur.

“Det kan for eksempel være ved at give Microsoft Azure [Microsofts cloud-miljø, red] større udbredelse vil at gøre tjenesten tilgængelig i flere regioner,” lyder det fra Forrester.

“Azure IoT Suites track record er ret god, så jeg ser denne investering som et forsøg på at forstærke momentum,” siger Merrit Maxim fra Forrester.

Han mener også, at det er meget sandsynligt, at Microsoft vil bruge en del af de 30 milliarder kroner på opkøb af specialiserede IoT-firmaer.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos