Microsofts nye satsningsområde: Investerer 30 milliarder kroner i udvikling af splinternye IoT-løsninger

Microsoft sætter 30 milliarder kroner af til produktudvikling på nyt satsningsområde, som selskabet har enorme forventninger til.

Artikel top billede

(foto: Dan Jensen) (Foto: Computerworld)

Microsoft vil over de kommende fire år investere fem milliarder dollar - omkring 30 milliarder kroner - i Internet of Things.

“Grunden er enkel: Vores mål er at give alle kunder muligheden for at transformere deres forretninger med forbundne løsninger,” lyder det fra Microsoft.

Selskabet peger på, at det har investeret i IoT lang tid før begrebet blev defineret, men hvor ‘virksomhedes endpoints i fabrikker, bygninger og lignende lå totalt i mørke.’

“Nu afsætter vi endnu flere ressourcer til research og innovation i IoT og det, som ultimativt er ved at udvikle sig til den nye intelligente ‘edge’,’ lyder det fra Microsoft.

Alt flyder sammen

Microsoft arbejder efter en overordnet plan, der skal føre selskabet væk fra de store data-siloer og over i en verden, hvor data, løsninger, funktioner og anvendelse flyder sammen i et hele.

Topchef Satya Nadella begyndte allerede i fjor allerede at tale om ‘'intelligent edge, intelligent cloud’ - altså altså intelligente løsninger baseret på IoT og ikke mindst de muligheder, der gemmer sig i at samle alt i cloud’en.

Det kan du læse mere om her: Microsoft løfter sløret for 'Microsoft 365': "Vi står over for hidtil usete muligheder"

Den nye IoT-platform vil dække cloud, styresystemer og devices, og det er Microsofts ambition at gøre mulighederne tilgængelige for alle kunder - uanset størrelse, teknisk formåen, budget eller industri, lyder det fra selskabet.

Internet of Things er udråbt til at være et af de helt store områder i de kommende år. Her gælder det for alvor om at komme med og positionere sig for de store it-virksomheder.

Ifølge Microsoft vil IoT kunne føre til produktivitetsforbedringer og omkostningsbesparelser i mange-billioner klassen over de kommende år, og det er forbedringer, som industrivirksomhederne uden den mindste tvivl vil stræbe efter at høste.

Det åbne spørgsmål er nu, hvor Microsoft konkret vil investere de mange penge.

Analytiker Mark Hung fra analysehuset Gartner siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at det er mest sandsynligt, at investeringerne skal deles op i det, som kan kalder intern og ekstern brug.

Den interne brug sigter mod at udvikle metoder, hvormed virksomheder kan forbedre processer, produktion, sikkerhed og lignende.

Den eksterne brug sigter mod at udvikle nye måder til at måle eksempelvis kunde-engagement, bruger-lokation og lignende med henblik på at forbedre eksempelvis kundeservice.

Analysehuset Forrester vurderer over for vores amerikanske nyhedsbureau, at Microsoft primært vil investere i produkter og infrastruktur.

“Det kan for eksempel være ved at give Microsoft Azure [Microsofts cloud-miljø, red] større udbredelse vil at gøre tjenesten tilgængelig i flere regioner,” lyder det fra Forrester.

“Azure IoT Suites track record er ret god, så jeg ser denne investering som et forsøg på at forstærke momentum,” siger Merrit Maxim fra Forrester.

Han mener også, at det er meget sandsynligt, at Microsoft vil bruge en del af de 30 milliarder kroner på opkøb af specialiserede IoT-firmaer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S