Intel opgiver at beskytte processorer mod Spectre og Meltdown

Intel er efter fire måneder næsten færdig med at patche processorer, der er ramt af Spectre-sårbarheden. Selskabet opgiver at lappe en helt stribe processorer. Se dem her.

Artikel top billede

Intel er næsten fire måneder efter, at hardware-verdenen blev taget på sengen af Spectre- og Meltdown-sårbarhederne nu endelig ved at være færdig med at lukke sårbarhederne.

Chip-selskabet blev alvorligt ramt af opdagelsen, i det den afslørede store sikkerheds-huller i en lang række af Intels processorer - og de er svære at rette, da det handler om hardware-sårbarheder.

Det kræver udarbejdelse og lancering af microcode-patches.

I forbindelse med den seneste udsendelse af microcode-patches meddeler Intel, at selskabet har stoppet de ellers planlagte udsendelser af microcode-patches til en række processorer.

Det drejer sig om CPU’er baseret på Penryn (udsendt i 2007), Yorkfield (udsendt i 2007), Wolfdale (udsendt i 2007), Bloomefiel (udsendt i 2008), Clarksfield (udsendt i 2009), Jasper Forest (udsendt i 2010) og Atom Sofia (udsendt i 2015.)

“Efter en omfattende undersøgelse af disse processorers mikroarkitekturer og microcode, har Intel besluttet ikke at frigive microcode-opdateringer til disse produkter,” meddeler Intel.

Årsagerne er flere.

Intel peger blandt andet på de pågældende processorers ‘micro-arkitekturmæssige karakteristikker’ helt praktisk udelukker en implementering af den frelsende kode.

Desuden konluderer Intel, at de fleste af de pågældende processorer er implementeret som det, som selskabet kalder for ‘closed systems,’ hvor de fungerer som del af andre miljøer.

Det mindsker ifølge selskabet risikoen for, at de vil blive ramt ganske betydeligt.

Med udmeldingen ser det ud til at være slut med Intels Core 2-serie, der tæller de første af Intels quad-core-processorer.

Også nogle af Intels første-generations Core CPU’er står nu pivåbne for sårbarhederne. De tæller blandt andet Intel Core i7-970, 980, 980X og 990X, lyder det fra Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Intel var ellers hurtigt ude på aftrækkeren, da Spectre/Meltdown blev opdaget i januar.

Dog viste det sig, at de første patches, som Intel udsendte, gik ud over computernes stabilitet.

Det fik Intel til at trække hele baduljen tilbage og gå i gang med at skrive patchene forfra.

Det kan du læse mere om her: Spectre-opdatering får computere i hundredetusindevis til at genstarte konstant: Er du ramt?

Også AMD, Qualcomm og andre har mærket konsekvensern af Spectre/Meltdown.

Blandt andre blev Microsoft også nødt til trække en sikkerhedsopdatering tilbage, fordi den simpelthen ødelagde AMD-maskiner.

Det kan du læse mere om her: Microsoft trækker Meltdown-opdatering til AMD-maskiner tilbage: Ødelægger computeren

Læs også:

Intel lukker for Meltdown og Spectre i Ivy Bridge og Sandy Bridge - er nu næsten i mål med patches

Nu lukker Microsoft omsider for Spectre/Meltdown i Windows 7 - samt en hel stribe Intel-chip

Microsoft fjerner patch-blokering i Windows 10: Nu kan alle maskiner igen downloade patches mod Spectre/Meltdown

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job