Intel opgiver at beskytte processorer mod Spectre og Meltdown

Intel er efter fire måneder næsten færdig med at patche processorer, der er ramt af Spectre-sårbarheden. Selskabet opgiver at lappe en helt stribe processorer. Se dem her.

Artikel top billede

Intel er næsten fire måneder efter, at hardware-verdenen blev taget på sengen af Spectre- og Meltdown-sårbarhederne nu endelig ved at være færdig med at lukke sårbarhederne.

Chip-selskabet blev alvorligt ramt af opdagelsen, i det den afslørede store sikkerheds-huller i en lang række af Intels processorer - og de er svære at rette, da det handler om hardware-sårbarheder.

Det kræver udarbejdelse og lancering af microcode-patches.

I forbindelse med den seneste udsendelse af microcode-patches meddeler Intel, at selskabet har stoppet de ellers planlagte udsendelser af microcode-patches til en række processorer.

Det drejer sig om CPU’er baseret på Penryn (udsendt i 2007), Yorkfield (udsendt i 2007), Wolfdale (udsendt i 2007), Bloomefiel (udsendt i 2008), Clarksfield (udsendt i 2009), Jasper Forest (udsendt i 2010) og Atom Sofia (udsendt i 2015.)

“Efter en omfattende undersøgelse af disse processorers mikroarkitekturer og microcode, har Intel besluttet ikke at frigive microcode-opdateringer til disse produkter,” meddeler Intel.

Årsagerne er flere.

Intel peger blandt andet på de pågældende processorers ‘micro-arkitekturmæssige karakteristikker’ helt praktisk udelukker en implementering af den frelsende kode.

Desuden konluderer Intel, at de fleste af de pågældende processorer er implementeret som det, som selskabet kalder for ‘closed systems,’ hvor de fungerer som del af andre miljøer.

Det mindsker ifølge selskabet risikoen for, at de vil blive ramt ganske betydeligt.

Med udmeldingen ser det ud til at være slut med Intels Core 2-serie, der tæller de første af Intels quad-core-processorer.

Også nogle af Intels første-generations Core CPU’er står nu pivåbne for sårbarhederne. De tæller blandt andet Intel Core i7-970, 980, 980X og 990X, lyder det fra Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Intel var ellers hurtigt ude på aftrækkeren, da Spectre/Meltdown blev opdaget i januar.

Dog viste det sig, at de første patches, som Intel udsendte, gik ud over computernes stabilitet.

Det fik Intel til at trække hele baduljen tilbage og gå i gang med at skrive patchene forfra.

Det kan du læse mere om her: Spectre-opdatering får computere i hundredetusindevis til at genstarte konstant: Er du ramt?

Også AMD, Qualcomm og andre har mærket konsekvensern af Spectre/Meltdown.

Blandt andre blev Microsoft også nødt til trække en sikkerhedsopdatering tilbage, fordi den simpelthen ødelagde AMD-maskiner.

Det kan du læse mere om her: Microsoft trækker Meltdown-opdatering til AMD-maskiner tilbage: Ødelægger computeren

Læs også:

Intel lukker for Meltdown og Spectre i Ivy Bridge og Sandy Bridge - er nu næsten i mål med patches

Nu lukker Microsoft omsider for Spectre/Meltdown i Windows 7 - samt en hel stribe Intel-chip

Microsoft fjerner patch-blokering i Windows 10: Nu kan alle maskiner igen downloade patches mod Spectre/Meltdown

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Junior Salesforce Administrator & Application Consultant

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS