Atea-sagen søndag: "Det er simpelthen et helt vanvittigt beløb at spise for, når man ikke selv betaler"

Live fra Retten i Glostrup: Det er igen tid til en retsdag i den store bestikkelsessag, hvor syv tidligere chefer i Atea og Region Sjælland er tiltalt for bestikkelse. Følg med direkte i retsmødet her.

Artikel top billede

Foto: Steffen Villadsen (Foto: Steffen Villadsen)

I Retten i Glostrup er vi nået til det næste og dermed et af de sidste retssmøder i den store bestikkelsessag, der involverer tidligere topledere fra Atea og it-chefer fra Region Sjælland.

Her er syv tidligere højtplacerede it-danskere tiltalt i det, der betegnes som en af danmarkshistoriens største bestikkelsessager.

Blandt dem er flere tidligere chefer i Region Sjælland, som er tiltalt for at have modtaget bestikkelse, mens tidligere topchefer i Atea - herunder de tidligere direktører Claus Hougesen og Peter Trans - er tiltalt for at have ydet bestikkelse.

Læs mere her: Atea-sagen. Atea brændte mere end en million kroner fra Region Sjælland af på rejser og luksusmiddage.

Læs også: ComputerViews: Atea-bestikkelsessagen peger mod en betændt kultur

Læs også: Live fra Retten i Glostrup: Michael Steen Hansen om Michelin-middag til 20.000 kr - "Jeg var godt klar over, at de ikke ville invitere os på Jensens Bøfhus,"

I dag skal vi høre mere om en række personlige forhold mellem de tiltalte. Der er kun få retsmøder tilbage, før vi når frem til både anklagers og forsvarsadvokaternes prodcedure.

Følg med i Computerworlds live-dækning direkte fra retslokalet her.

Er det længe siden feedet er opdateret, skal du trykke F5 i din browser.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S