Mac-computere ramt af skærm-problemer efter seneste opdatering af MacOS

Apples seneste opdatering af MacOS fungerer ikke ordentligt, lyder det fra utilfredse brugere.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apples seneste opdatering af MacOS blokerer for anvendelsen af eksterne skærme, der går helt i sort, når de kobles på en Mac-computer, efter opdateringen er blevet installeret.

Sådan lyder kritikken af MacOS 10.13.4, som Apple udsendte 29. marts, og som nu udrulles for fuld kraft til verdens Mac-brugere.

Fra flere sider lyder det, at opdateringen ikke fungerer ordentligt med DisplayLink-teknologien, som Apple anvender til at forbinde flere skærme til en computere.

Det kan ske via en hardware-dock, USB, ethernet eller WiFi.

På Apples support-forum - discussions.apple.com - vælter det i disse dage ind med indlæg fra utilfredse Mac-brugere, som melder, at deres DisplayLink er gået i sort efter opdateringen.

Det har eksempelvis ramt mange virksomheder, der anvender docks til deres Mac-computere. Men nu er de mange skærme altså pludselig gået i sort.

Det nævnes adskillige gange support-diskussionen, hvordan brugerne uden problemer har anvendt flere skærme i dock-løsninger i månedsvis, men at skærmene pludselig er gået ned efter opdateringen.

Flere skriver, at de har rullet tilbage til den foregående MacOS-version, 10.13.3 fra deres backup, som der ikke er problemer med.

Det betyder til gengæld, at de misser flere vigtige sikkerhedsopdateringer, som er nødvendige - også i fremtiden.

Selskabet DisplayLink - der står bag løsningen af samme navn - skriver ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at selskabet er ‘klar over problemet.’

“Vi er klar over, at installering af MacOS version 10.13.4 vil få DisplayLink-forbundne skærme til at gå i sort, hvis den nuværende DisplayLink-driver er installeret,” lyder det fra selskabet.

Her peger man på, at andre funktionaliteter - som ethernet og lyd - ikke berøres og fortsat fungerer.

“Vi har gjort Apple opmærksom på problemet og arbejder hårdt på at finde en løsning. De ramte funktionaliteter fungerer fortsat i 10.13.3,” lyder det fra DisplayLink.

Som en foreløb løsning af DisplayLink frigivet en preview-version af selskabets nyeste software-driver, 4.3, til MacOS.

Denne driver gør det muligt at anvende skærme i såkaldt ‘clone-mode’ - altså hvor skærmene dubleres - og ikke udvides i forlængelse af hinanden.

“Har du brug for mirror eller ‘extended mode’ anbelaer vi, at du forbliver på MacOS 10.13.3 eller tidligere versioner,” lyder det fra DisplayLink.

Læs også:

Derfor er Apples Siri sakket bagud i forhold til Google og Amazons tale-assistenter

10 procent af verdens aktive computere er nu Mac-computere

Apple klar med iOS 11.3 iPhone inden for en måned: Se her hvad du kan forvente

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S