Her vil der blive investeret flest it-kroner i 2018: Ét område vokser langt hurtigere end de øvrige

De globale it-investeringer fortsætter med at vokse med høj fart. På særligt et område bliver der især skruet op for investeringerne.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De globale it-investeringer fortsætter med at vokse med høj hastighed og ventes at sætte rekord i 2018.

Analysehuset Gartner venter, at der i alt i 2018 vil blive investeret 3,7 billioner dollar. Det svarer til gigantiske 22,5 billioner kroner.

Det svarer til en stigning på 6,2 procent i forhold til 2017, hvilket er den største stigning siden 2007. Dog skyldes en del af det udsving i valutamarkederne.

Ikke desto mindre har Gartner store forventninger til de kommende år.

“Det bliver begyndelsen på en ny cyklus af it-vækst,” lyder det fra analytiker John-David Lovelock.

Her er der størst vækst

Ifølge Gartner er det især investeringerne i enterprise-software, der vokser.

Analytikerne forventer vækst på hele 11,1 procent på området i 2018 i forhold til 2017 til i alt 391 milliarder dollar.

Det sker i takt med, at virksomheder verden over fortsætter med at digitalisere i stor stil som led i den store digitale transformation, der i disse år skyller ind over verden.

Ifølge Gartner vil vi ikke mindst se høj vækst i investeringer i applikationssoftware og infrastruktur-software.

Ifølge Gartner er det eneste område med aftagende vækst datacenter-systemer, der ‘blot’ vil vokse med 3,7 procent i år mod 6,3 procent i fjor.

“På den længere bane forsætter området [datacenter-systemer, red] med at have udfordringer - især når det gælder storage-segmentet,” lyder det fra Gartner.

Læs også:

Kæmpevækst i vente i salget af integrerede systemer

JN Data: Vi har leveret 16 procent mere it til en lavere pris - det er vigtigere end vækst på toplinjen

Vigtig besked til virksomhederne: Forbered jer på disse fem tech-trends - og et helt nyt forhold til kunderne

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune