JN Data: Vi har leveret 16 procent mere it til en lavere pris - det er vigtigere end vækst på toplinjen

De mindre bankers infrastrukturselskab JN Data har netop aflagt et årsregnskab med en lille nedgang omsætningen. Det ville de fleste it-selskaber med milliardomsætning nok være kede af, men det er faktisk en succes.

Artikel top billede

"Vi går ikke så meget op i, hvor meget vi tjener, for det er ikke hovedformålet", siger administrerende direktør Claus Toxværd Østergaard, JN Data.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan arbejder JN Data med rekruttering
  • Så meget tjener de ansatte i gennemsnit hos JN Data
  • DevOps fylder meget for JN Data nu og frem mod 2020
748
3:45 min
Det er nok de færreste it-firmaer med en omsætning på næsten to milliarder og godt 600 ansatte, der vil være tilfreds med, at omsætningen fra 2016 til 2017 ligefrem er faldet. Og da slet ikke på et tidspunkt, hvor væksten på it-markedet er til at tage og føle på.

Men ikke desto mindre er den administrerende direktør for JN Data, Claus Toxværd Østergaard glad for det seneste årsregnskab, som viser en nedgang i omsætningen på 0,2 procent til 1.951.444.000 kroner.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S