CRM-software går som varmt brød: Er det hurtigst voksende software-område lige nu

Der sælges CRM-software som aldrig før. CRM-markedet er det hurtigst voksende software-område overhovedet for tiden, og det er der flere gode grunde til.

Artikel top billede

(Foto: Supphachai)

Der sælges CRM-software som aldrig før. Faktisk overhalede salget af CRM-software salget af database management systemer i slutningen af 2017, hvilket betyder, at CRM nu er den software-type, som der sælges mest af.

Sådan lyder det fra analysehuset Gartner, der samtidig vurderer, at salget af CRM-software vil blive det hurtigst voksende på software-området gennem hele 2018.

Ifølge Gartner blev der i 2017 solgt CRM-software for i alt 39,5 milliarder dollar.

“I 2018 vil salget af CRM-software fortsat være det større end alle andre software-områder, ligesom det vil være det hurtigst voksende software-marked med en forventet vækst på 16 procent,” lyder det fra Gartners Julian Poulter.

Kigger vi lidt dybere i segment-opdelingen, er der især vækst i tre CRM-områder, meddeler Gartner, nemlig ‘lead management,’ ‘voice of the customer’ og ‘field service management.’

Det er ikke mindst ny marketing-teknologi og nye avancerede former for it-systemer, der understøtter salg-processerne i virksomhederne, der ligger til grund for væksten.

Det har fået mange virksomheder, som ellers ikke har investeret særligt i CRM, til nu for alvor at sætte penge af til området.

“Organisationerne er meget opsatte på at undgå informationssiloer og på at få et 360 graders blik på den enkelte kunde,” lyder det fra Gartner.

Hertil kommer, at virksomheder og organisationer for tiden investerer i CRm for at komme på omgangshøjde med den kommende persondataforordning fra EU, da CRM-systemer typisk indeholder store mængder personlige data om kunder og lignende.

“Omkostningerne ved være GDPR-compliant forventes at øge budgetterne til it-sikkerhed, CRM og custumer experience over de kommende tre år,” lyder det fra Gartner.

“Dårlig CRM kan føre til overtrædelse af privacy-reglerne og GDRP-sanktioner,” lyder det fra Gartner.

Læs også: Få nu styr på CRM og customer experience - ellers kan du godt glemme alt om at få succes med den digitale transformation

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S