CRM-software går som varmt brød: Er det hurtigst voksende software-område lige nu

Der sælges CRM-software som aldrig før. CRM-markedet er det hurtigst voksende software-område overhovedet for tiden, og det er der flere gode grunde til.

Artikel top billede

(Foto: Supphachai)

Der sælges CRM-software som aldrig før. Faktisk overhalede salget af CRM-software salget af database management systemer i slutningen af 2017, hvilket betyder, at CRM nu er den software-type, som der sælges mest af.

Sådan lyder det fra analysehuset Gartner, der samtidig vurderer, at salget af CRM-software vil blive det hurtigst voksende på software-området gennem hele 2018.

Ifølge Gartner blev der i 2017 solgt CRM-software for i alt 39,5 milliarder dollar.

“I 2018 vil salget af CRM-software fortsat være det større end alle andre software-områder, ligesom det vil være det hurtigst voksende software-marked med en forventet vækst på 16 procent,” lyder det fra Gartners Julian Poulter.

Kigger vi lidt dybere i segment-opdelingen, er der især vækst i tre CRM-områder, meddeler Gartner, nemlig ‘lead management,’ ‘voice of the customer’ og ‘field service management.’

Det er ikke mindst ny marketing-teknologi og nye avancerede former for it-systemer, der understøtter salg-processerne i virksomhederne, der ligger til grund for væksten.

Det har fået mange virksomheder, som ellers ikke har investeret særligt i CRM, til nu for alvor at sætte penge af til området.

“Organisationerne er meget opsatte på at undgå informationssiloer og på at få et 360 graders blik på den enkelte kunde,” lyder det fra Gartner.

Hertil kommer, at virksomheder og organisationer for tiden investerer i CRm for at komme på omgangshøjde med den kommende persondataforordning fra EU, da CRM-systemer typisk indeholder store mængder personlige data om kunder og lignende.

“Omkostningerne ved være GDPR-compliant forventes at øge budgetterne til it-sikkerhed, CRM og custumer experience over de kommende tre år,” lyder det fra Gartner.

“Dårlig CRM kan føre til overtrædelse af privacy-reglerne og GDRP-sanktioner,” lyder det fra Gartner.

Læs også: Få nu styr på CRM og customer experience - ellers kan du godt glemme alt om at få succes med den digitale transformation

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S