Danske it-afdelinger halser efter hackerne: Har svært ved at følge med de mange angreb

It-kriminelle forsøger konstant at trænge ind i danske virksomheder og organisationer - og de sikkerhedsansvarlige har svært ved at følge med, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Maksim Kabakou / Maksim Kabakou)

Danske virksomheder bombarderes med angreb fra it-kriminelle. Og selv om langt de fleste aldrig trænger igennem, trækker det tilsyneladende store veksler på it-afdelingerne rundt omkring i Danmark.

Sikkerhedsfirmaet Bitdefender har i en undersøgelse talt med 101 danske sikkerhedsansvarlige om deres udfordringer, og mere end 80 procent af dem fortæller, at de har svært ved at følge med.

Computerworld har gennem, det seneste år kunnet fortælle om både myndigheder og virksomheder, der oplever noget nær daglige angreb med blandt andet ransomware, og det er den arbejdsbyrde, de mange sikkerhedsansvarlige kæmper med.

Læs også: Aarhus Kommune ramt af bølge af ransomware-angreb: Er blevet inficeret 10 gange på under to år

Langt de fleste svarer i undersøgelsen fra Bitdefender, at både personale og teknologi har svært ved at følge med.

66 procent af de ansvarlige for it-sikkerheden i danske virksomheder mener, at deres afdeling mangler ressourcer.

Knap en tredjedel af de adspurgte mener ikke, at deres budget giver mulighed for at hente flere ressourcer ind, og for det flertal, der har penge til det, kan det være svært at skaffe den rigtige arbejdskraft på sikkerhedsområdet.

It-sikkerhedseksperter er blandt de mest efterspurgte kompetencer på it-arbejdsmarkedert, og ifølge en rapport fra regeringen vil Danmark inden længe mangle 19.000 it-specialister.

Du kan finde gode tips til at rekruttere de eftertragtede it-sikkerhedsfolk lige her: Mangler du også dygtige it-sikkerhedsfolk? Sådan kan du få løst problemet (og det handler ikke om løn)

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College