Danske it-afdelinger halser efter hackerne: Har svært ved at følge med de mange angreb

It-kriminelle forsøger konstant at trænge ind i danske virksomheder og organisationer - og de sikkerhedsansvarlige har svært ved at følge med, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Maksim Kabakou / Maksim Kabakou)

Danske virksomheder bombarderes med angreb fra it-kriminelle. Og selv om langt de fleste aldrig trænger igennem, trækker det tilsyneladende store veksler på it-afdelingerne rundt omkring i Danmark.

Sikkerhedsfirmaet Bitdefender har i en undersøgelse talt med 101 danske sikkerhedsansvarlige om deres udfordringer, og mere end 80 procent af dem fortæller, at de har svært ved at følge med.

Computerworld har gennem, det seneste år kunnet fortælle om både myndigheder og virksomheder, der oplever noget nær daglige angreb med blandt andet ransomware, og det er den arbejdsbyrde, de mange sikkerhedsansvarlige kæmper med.

Læs også: Aarhus Kommune ramt af bølge af ransomware-angreb: Er blevet inficeret 10 gange på under to år

Langt de fleste svarer i undersøgelsen fra Bitdefender, at både personale og teknologi har svært ved at følge med.

66 procent af de ansvarlige for it-sikkerheden i danske virksomheder mener, at deres afdeling mangler ressourcer.

Knap en tredjedel af de adspurgte mener ikke, at deres budget giver mulighed for at hente flere ressourcer ind, og for det flertal, der har penge til det, kan det være svært at skaffe den rigtige arbejdskraft på sikkerhedsområdet.

It-sikkerhedseksperter er blandt de mest efterspurgte kompetencer på it-arbejdsmarkedert, og ifølge en rapport fra regeringen vil Danmark inden længe mangle 19.000 it-specialister.

Du kan finde gode tips til at rekruttere de eftertragtede it-sikkerhedsfolk lige her: Mangler du også dygtige it-sikkerhedsfolk? Sådan kan du få løst problemet (og det handler ikke om løn)

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics