Danske it-afdelinger halser efter hackerne: Har svært ved at følge med de mange angreb

It-kriminelle forsøger konstant at trænge ind i danske virksomheder og organisationer - og de sikkerhedsansvarlige har svært ved at følge med, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Maksim Kabakou / Maksim Kabakou)

Danske virksomheder bombarderes med angreb fra it-kriminelle. Og selv om langt de fleste aldrig trænger igennem, trækker det tilsyneladende store veksler på it-afdelingerne rundt omkring i Danmark.

Sikkerhedsfirmaet Bitdefender har i en undersøgelse talt med 101 danske sikkerhedsansvarlige om deres udfordringer, og mere end 80 procent af dem fortæller, at de har svært ved at følge med.

Computerworld har gennem, det seneste år kunnet fortælle om både myndigheder og virksomheder, der oplever noget nær daglige angreb med blandt andet ransomware, og det er den arbejdsbyrde, de mange sikkerhedsansvarlige kæmper med.

Læs også: Aarhus Kommune ramt af bølge af ransomware-angreb: Er blevet inficeret 10 gange på under to år

Langt de fleste svarer i undersøgelsen fra Bitdefender, at både personale og teknologi har svært ved at følge med.

66 procent af de ansvarlige for it-sikkerheden i danske virksomheder mener, at deres afdeling mangler ressourcer.

Knap en tredjedel af de adspurgte mener ikke, at deres budget giver mulighed for at hente flere ressourcer ind, og for det flertal, der har penge til det, kan det være svært at skaffe den rigtige arbejdskraft på sikkerhedsområdet.

It-sikkerhedseksperter er blandt de mest efterspurgte kompetencer på it-arbejdsmarkedert, og ifølge en rapport fra regeringen vil Danmark inden længe mangle 19.000 it-specialister.

Du kan finde gode tips til at rekruttere de eftertragtede it-sikkerhedsfolk lige her: Mangler du også dygtige it-sikkerhedsfolk? Sådan kan du få løst problemet (og det handler ikke om løn)

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Banedanmark

Stamdatakoordinator

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S