Danske it-afdelinger halser efter hackerne: Har svært ved at følge med de mange angreb

It-kriminelle forsøger konstant at trænge ind i danske virksomheder og organisationer - og de sikkerhedsansvarlige har svært ved at følge med, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Maksim Kabakou / Maksim Kabakou)

Danske virksomheder bombarderes med angreb fra it-kriminelle. Og selv om langt de fleste aldrig trænger igennem, trækker det tilsyneladende store veksler på it-afdelingerne rundt omkring i Danmark.

Sikkerhedsfirmaet Bitdefender har i en undersøgelse talt med 101 danske sikkerhedsansvarlige om deres udfordringer, og mere end 80 procent af dem fortæller, at de har svært ved at følge med.

Computerworld har gennem, det seneste år kunnet fortælle om både myndigheder og virksomheder, der oplever noget nær daglige angreb med blandt andet ransomware, og det er den arbejdsbyrde, de mange sikkerhedsansvarlige kæmper med.

Læs også: Aarhus Kommune ramt af bølge af ransomware-angreb: Er blevet inficeret 10 gange på under to år

Langt de fleste svarer i undersøgelsen fra Bitdefender, at både personale og teknologi har svært ved at følge med.

66 procent af de ansvarlige for it-sikkerheden i danske virksomheder mener, at deres afdeling mangler ressourcer.

Knap en tredjedel af de adspurgte mener ikke, at deres budget giver mulighed for at hente flere ressourcer ind, og for det flertal, der har penge til det, kan det være svært at skaffe den rigtige arbejdskraft på sikkerhedsområdet.

It-sikkerhedseksperter er blandt de mest efterspurgte kompetencer på it-arbejdsmarkedert, og ifølge en rapport fra regeringen vil Danmark inden længe mangle 19.000 it-specialister.

Du kan finde gode tips til at rekruttere de eftertragtede it-sikkerhedsfolk lige her: Mangler du også dygtige it-sikkerhedsfolk? Sådan kan du få løst problemet (og det handler ikke om løn)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S