Danske it-afdelinger halser efter hackerne: Har svært ved at følge med de mange angreb

It-kriminelle forsøger konstant at trænge ind i danske virksomheder og organisationer - og de sikkerhedsansvarlige har svært ved at følge med, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Maksim Kabakou / Maksim Kabakou)

Danske virksomheder bombarderes med angreb fra it-kriminelle. Og selv om langt de fleste aldrig trænger igennem, trækker det tilsyneladende store veksler på it-afdelingerne rundt omkring i Danmark.

Sikkerhedsfirmaet Bitdefender har i en undersøgelse talt med 101 danske sikkerhedsansvarlige om deres udfordringer, og mere end 80 procent af dem fortæller, at de har svært ved at følge med.

Computerworld har gennem, det seneste år kunnet fortælle om både myndigheder og virksomheder, der oplever noget nær daglige angreb med blandt andet ransomware, og det er den arbejdsbyrde, de mange sikkerhedsansvarlige kæmper med.

Læs også: Aarhus Kommune ramt af bølge af ransomware-angreb: Er blevet inficeret 10 gange på under to år

Langt de fleste svarer i undersøgelsen fra Bitdefender, at både personale og teknologi har svært ved at følge med.

66 procent af de ansvarlige for it-sikkerheden i danske virksomheder mener, at deres afdeling mangler ressourcer.

Knap en tredjedel af de adspurgte mener ikke, at deres budget giver mulighed for at hente flere ressourcer ind, og for det flertal, der har penge til det, kan det være svært at skaffe den rigtige arbejdskraft på sikkerhedsområdet.

It-sikkerhedseksperter er blandt de mest efterspurgte kompetencer på it-arbejdsmarkedert, og ifølge en rapport fra regeringen vil Danmark inden længe mangle 19.000 it-specialister.

Du kan finde gode tips til at rekruttere de eftertragtede it-sikkerhedsfolk lige her: Mangler du også dygtige it-sikkerhedsfolk? Sådan kan du få løst problemet (og det handler ikke om løn)

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S