Stram kontrol rydder internetsvindlere af vejen: 85 procent af de danske fup-butikker fjernet fra nettet på fem måneder

DK Hostmaster har indført strengere identifikations-regler, hvis man ønsker at at eje et .dk-domæne. De nye regler viser sig at være en gevaldig kæp i hjulet på internetsvindlere.

Artikel top billede

Falske online-butikker har det svært på den danske del af internettet.

I slutningen af 2017 indførte Dansk Internet Forum (DIFO) og datterselskabet DK Hostmaster, der administrerer .dk-domænet, nemlig strengere identitetskontrol, og det ser ud til at virke.

For at registrere et .dk-domæne skal man nu registrere sig med NemID, hvis man er dansker, og alle udlændinge skal gennem en individuel risikovurdering.

”Vi er den første domæneadministrator i verden, som har lavet tiltag imod problemet med fupbutikker med skærpet ID-kontrol, og vi har derfor også været spændte på at se effekten af dette tiltag. Med tiltaget har vi i væsentlig grad reduceret problemet blandt danske webbutikker. Det betyder, at der nu er 2.600 færre formodede fupbutikker i .dk-zonen,” udtaler Jakob Bring Truelsen, der er administrerende direktør i DK Hostmaster og DIFO, i en pressemeddelelse..

Målet med den skærpede identitetskontrol er at gøre det umuligt at eje et .dk-domæne anonymt, og siden har det været muligt at lukke ned for de domæner, hvor ejeren ikke vil oplyse sin identitet.

”Vi kan se, at vores resultater bidrager til, at den danske zone nu er endnu mere sikker. Vi fortsætter indsatsen for at bekæmpe denne og andre former for internetkriminalitet, der hvor vi kan og har beføjelsen. Vi vil gøre alt, hvad der står i vores magt for, at danske domænenavne forbliver blandt de sikreste i verden,” siger Jakob Bring Truelsen.

Læs også: Næsten 1.000 domæner beslaglagt i 2017: I dag bliver det sværere for udlændinge at registrere .dk-domæner

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS