Stram kontrol rydder internetsvindlere af vejen: 85 procent af de danske fup-butikker fjernet fra nettet på fem måneder

DK Hostmaster har indført strengere identifikations-regler, hvis man ønsker at at eje et .dk-domæne. De nye regler viser sig at være en gevaldig kæp i hjulet på internetsvindlere.

Artikel top billede

Falske online-butikker har det svært på den danske del af internettet.

I slutningen af 2017 indførte Dansk Internet Forum (DIFO) og datterselskabet DK Hostmaster, der administrerer .dk-domænet, nemlig strengere identitetskontrol, og det ser ud til at virke.

For at registrere et .dk-domæne skal man nu registrere sig med NemID, hvis man er dansker, og alle udlændinge skal gennem en individuel risikovurdering.

”Vi er den første domæneadministrator i verden, som har lavet tiltag imod problemet med fupbutikker med skærpet ID-kontrol, og vi har derfor også været spændte på at se effekten af dette tiltag. Med tiltaget har vi i væsentlig grad reduceret problemet blandt danske webbutikker. Det betyder, at der nu er 2.600 færre formodede fupbutikker i .dk-zonen,” udtaler Jakob Bring Truelsen, der er administrerende direktør i DK Hostmaster og DIFO, i en pressemeddelelse..

Målet med den skærpede identitetskontrol er at gøre det umuligt at eje et .dk-domæne anonymt, og siden har det været muligt at lukke ned for de domæner, hvor ejeren ikke vil oplyse sin identitet.

”Vi kan se, at vores resultater bidrager til, at den danske zone nu er endnu mere sikker. Vi fortsætter indsatsen for at bekæmpe denne og andre former for internetkriminalitet, der hvor vi kan og har beføjelsen. Vi vil gøre alt, hvad der står i vores magt for, at danske domænenavne forbliver blandt de sikreste i verden,” siger Jakob Bring Truelsen.

Læs også: Næsten 1.000 domæner beslaglagt i 2017: I dag bliver det sværere for udlændinge at registrere .dk-domæner

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S