Lang sagsbehandlingstid spænder ben for GlobalConnect: Direktør har droppet flere oplagte opkøbmuligheder

Oplagte opkøbsmuligheder glider Global Connect af hænde på grund af lang sagsbehandling af et igangværende opkøb. "Det kan jeg godt ærgre mig lidt over," siger direktøren.

Artikel top billede

Alt imens direktør Christian Holm Christensen venter på, at opkøbet af Nianet bliver godkendt, har han flere gange måtte se til og lade oplagte opkøbsmuligheder passerer forbi.

Det skyldes lang sagsbehandlingstid hos Konkurrencestyrrelsen, siger han til ITWatch.

"Jeg har selvfølgelig haft nogen i kikkerten, hvor der er en prioritering som ledelse ved at sige, 'hvis vi nu får Nianet, så har vi ikke også kræfter til at opkøbe det her'. På dette marked står ingenting stille, så der er nogle andre, der har købt dem. Det kan jeg godt ærgre mig lidt over, for det ville jeg godt have haft," siger han til mediet.

I følge Christian Holm Christensen tager man i Konkurrencestyrrelsen sig god tid til at behandle GlobalConnects opkøb af Nianet, der nu har været 10 måneder undervejs.

Læs mere om det her: Fusion af Nianet og GlobalConnect trækker ud på nu ottende måned: “Jeg har det forfærdeligt,” siger direktør

Direktøren understreger dog, at han ikke har noget imod grundigheden.

Konkurrencestyrrelsen har ikke ønsket overfor at kommentere, hvornår sagen forventes afgjort.

Læs mere her: GlobalConnect leverer millionunderskud i det bedste år nogensinde

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank