Mobilselskabet 3 haler ind på Telia: Har hentet 19.000 nye kunder i 2018

Omsætningen er faldet, men teleselskabet 3 fortsætter med at æde sig ind på Telia. Kun 150.000 mobilkunder skiller nu de to selskaber.

Artikel top billede

Danmarks fjerdestørste teleskab, 3, er godt i gang med at indhente sin nærmeste konkurrent, Telia, på kundefronten.

Mens Telia tabte 24.000 kunder i årets tre første måneder har 3, der også ejer lavprisselskabet Oister og mobilselskabet Zenji, fået 19.000 nye kunder siden nytår.

Du kan læse mere om Telias kunde-afgang her: Telia har tabt 24.000 mobilkunder og tusindvis af bredbåndskunder i Danmark i første kvartal

Det betyder, at næsten 1,3 millioner kunder, nærmere bestemt 1.293.000, nu har mobilabonnement hos 3, der i alt har fået 81.000 nye kunder i løbet af det seneste år.

Ambitionen om 1,5 millioner mobilkunder

Efter Telias tab af 24.000 mobilkunder er selskabet nu nede på 1.455.000 mobilkunder. Dermed er det kun omkring 150.000 kunder, der skiller de to konkurrenter.

3 har desuden et mål om at overgå Telia, hvad angår antallet af kunder.

3's administrerende direktør, Morten Christiansen, har tidligere meldt ud, at målsætningen for 3 er at få 1,5 millioner kunder.

Det koster at få kunder

Stigningen i antallet af mobilkunder kan dog ikke aflæses på 3's indtjening fra januar til marts.

Omsætningen er faldet med 77 millioner kroner til 647 millioner, ligesom også driftsresultatet er gået ned fra 172 millioner kroner til 147 millioner kroner, en nedgang på 25 millioner kroner.

Indtjeningsmargenen er desuden faldet med en procent.

Efter 3 og Telia nu har løftet sløret for, hvordan de respektive selskaber er kommet fra start i 2018, vil telebranchens øjne nu hvile på det danske mobilmarkeds to største spillere, Telenor og TDC, der fremlægger kvartalsregnskaber henholdsvis 24. april og 3. maj.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos