Brian Mikkelsen vil sænke beløbsgrænse for udenlandsk arbejdskraft - vil hjælpe it-firmaerne

Erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) er klar til at sænke beløbsgrænsen for udenlandsk arbejdskraft.

Artikel top billede

Erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) vil have sænket beløbsgrænsen for minimumsløn til udenlandsk arbejdskraft til 325.000 kroner om året, så det bliver nemmere at hyre udenlandsk it-arbejdskraft.

Til ITWatch siger han, at han er klar over, at rekrutteringen af udenlandsk arbejdskraft volder problemer mange stedet i it-branchen.

"Mange danske it-selskaber kan allerede nu tiltrække talenter på et godt brand, og kan derfor rekruttere mange steder i verden indenfor de nuværende regler. Hvis man er over beløbsgrænsen, er det muligt at få arbejdsvisum. Men det er klart, at nogle virksomheder ikke kan udbetale disse lønninger og derfor står de med nogle udfordringer," siger han.

Der har den seneste tid været flere historier fremme om, at de danske regler spænder ben for ønsket om at hyre udenlandske medarbejdere fra lande uden for EU.

Det er især visum-regler og omkostninger ved ansættelsen, der står i vejen.

I dag skal personer fra lande uden for EU tjene mindst 418.000 kroner om året for at kunne arbejde i Danmark.

Dansk Arbejdsgiverforening har tidligere været på banen med melding om, at dette lønkrav bremser for mange medarbejdere.

DA vil således have sænket kravet til 350.000 kroner for it-specialister over 30 år, mens organisationen for alle under 30 år vil have sænket kravet til 323.000 kroner i det første år, de er i landet.

Læs også: Tårnhøj efterspørgsel: Denne type it-medarbejdere er de mest efterspurgte i Danmark lige nu.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Geoinfo

    Digitale tvillinger: GIS skaber sammenhæng på tværs af systemer

    GIS forbinder modeller, sensordata og drift i en geografisk sammenhæng. Sådan skaber det værdi – og her er de centrale valg for IT.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S