Morgen-briefing: Forsvundne Stein Bagger-millioner måske endt i Singapore / Dansk selskab vil hente millioner på egen kryptovaluta og investere dem i Silicon Valley / Tia Technology viser gode takter i nyt regnskab

Morgen-briefing: Forsvundne Stein Bagger-millioner måske endt i Singapore / Dansk selskab vil hente millioner på egen kryptovaluta og investere dem i Silicon Valley / Tia Technology viser gode takter i nyt regnskab / Virksomheder gør for lidt for at beskytte persondata / ITU-professor udpeget til digital vismand

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her ugens første hurtige it-nyhedsoverblik.

Forsvundne Stein Bagger-millioner måske endt i Singapore

Nogle af de 200 forsvundne millioner fra Stein Bagger-sagen er muligvis endt i Singapore. I hvert fald har kammeradvokaten stævnet de to svenskere Mikael Ljungman og Carl Freer for at afdække forbindelsen mellem IT Factory og et selskab i Singapore kaldet iQNECT.

I følge BT mener kammeradvokaten, at en patenteret mobilteknologi udviklet for 40-50 millioner fra IT Factory endt i dette selskab. Angiveligt er teknologien udviklet af Carl Freer, mens Mikael Ljungman har været involveret i pengetransaktionen.

Mikael Ljungman har afsonet en dom i sagen på syv års fængsel, mens Carl Freer hele tiden har været sat i forbindelse med IT Factory-sagen.

Ingen af de de to svenskere mødte dog op i retten i New York 9. og 10. april, hvor sagen skulle køre, da et amerikansk patent er centralt element.

Dansk selskab vil hente millioner på egen kryptovaluta og investere dem i Silicon Valley

Selskabet Initiator vil ifølge Børsen rejse godt 450 millioner kroner fra investorer ved at sælge sin egen kryptovaluta.

Morten Karnøe Søndergaard er administrerende direktør i selskabet. Ifølge Børsen har han været ansat i et professorat på Aalborg Universitet siden 2010, og han har også været med til at starte en dansk forskningsenhed på Stanford University i Silicon Valley.

Initiator vil i løbet af sommeren have et tilbud til institutionelle investorer I den forbindelse er den tidligere direktør for Mærsks kinesiske afdeling Per Reimer tilknyttet Initiator, skriver Børsen.

Tia Technology viser gode takter i nyt regnskab

Det danske softwareselskab Tia Technology kom ud af 2017 med en vækst i omsætningen på 45 procent - fra 98 millioner til 143 millioner. Driftsresultatet voksede fra 21 til 36 millioner, men resultatet på bundlinjen er et underskud på godt 2 millioner kroner, skriver Børsen.

Selskabet er ejet af kapitalfonden EQT, som købte selskabet for over 500 millioner kroner i 2014. Efterfølgende endte EQT og de tidligere ejere i retslige stridigheder, som endte med en trecifret millionerstatning til EQT.

Virksomheder gør for lidt for at beskytte persondata

Virksomhederne lægger sig generelt for lidt i selen i deres bestræbelser på at undgå problemer med persondata.

Sådan lyder det i en ny rapport fra PwC med navnet “PwC's 2018 Global State of Information Security Survey.”

Her fremgår det, at under halvdelen af de adspurgte virksomheder ‘begrænser indsamling, opbevaring og adgang til persondata til det minimum, det er nødvendigt for at opnå formålet med en given indsamling, og kun 51 procent svarer, at de har en nøjagtig oversigt over, hvordan medarbejderes og kunders persondata håndteres, og hvor det opbevares.”

“Det er nødvendigt, at de investerer i den rette teknologi og ser de nye persondataregler som en strategisk mulighed for at opnå succes i et datadrevet samfund,” lyder det fra PwC.

ITU-professor udpeget til digital vismand

Professor på IT-Universitetet i København Brit Ross Winthereik er blevet udpeget til digital vismand og bliver nu medlem af Akademiet for de Tekniske Videnskabers digitale råd.

Her får hun til opgave at ‘bidrage til arbejdet med at fremme Danmarks digitale omstilling og medvirke til at skabe viden og debat om fremtidens digitale samfund,” lyder det i en udsendt meddelelse fra universitetet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos