Morgen-briefing: Forsvundne Stein Bagger-millioner måske endt i Singapore / Dansk selskab vil hente millioner på egen kryptovaluta og investere dem i Silicon Valley / Tia Technology viser gode takter i nyt regnskab

Morgen-briefing: Forsvundne Stein Bagger-millioner måske endt i Singapore / Dansk selskab vil hente millioner på egen kryptovaluta og investere dem i Silicon Valley / Tia Technology viser gode takter i nyt regnskab / Virksomheder gør for lidt for at beskytte persondata / ITU-professor udpeget til digital vismand

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her ugens første hurtige it-nyhedsoverblik.

Forsvundne Stein Bagger-millioner måske endt i Singapore

Nogle af de 200 forsvundne millioner fra Stein Bagger-sagen er muligvis endt i Singapore. I hvert fald har kammeradvokaten stævnet de to svenskere Mikael Ljungman og Carl Freer for at afdække forbindelsen mellem IT Factory og et selskab i Singapore kaldet iQNECT.

I følge BT mener kammeradvokaten, at en patenteret mobilteknologi udviklet for 40-50 millioner fra IT Factory endt i dette selskab. Angiveligt er teknologien udviklet af Carl Freer, mens Mikael Ljungman har været involveret i pengetransaktionen.

Mikael Ljungman har afsonet en dom i sagen på syv års fængsel, mens Carl Freer hele tiden har været sat i forbindelse med IT Factory-sagen.

Ingen af de de to svenskere mødte dog op i retten i New York 9. og 10. april, hvor sagen skulle køre, da et amerikansk patent er centralt element.

Dansk selskab vil hente millioner på egen kryptovaluta og investere dem i Silicon Valley

Selskabet Initiator vil ifølge Børsen rejse godt 450 millioner kroner fra investorer ved at sælge sin egen kryptovaluta.

Morten Karnøe Søndergaard er administrerende direktør i selskabet. Ifølge Børsen har han været ansat i et professorat på Aalborg Universitet siden 2010, og han har også været med til at starte en dansk forskningsenhed på Stanford University i Silicon Valley.

Initiator vil i løbet af sommeren have et tilbud til institutionelle investorer I den forbindelse er den tidligere direktør for Mærsks kinesiske afdeling Per Reimer tilknyttet Initiator, skriver Børsen.

Tia Technology viser gode takter i nyt regnskab

Det danske softwareselskab Tia Technology kom ud af 2017 med en vækst i omsætningen på 45 procent - fra 98 millioner til 143 millioner. Driftsresultatet voksede fra 21 til 36 millioner, men resultatet på bundlinjen er et underskud på godt 2 millioner kroner, skriver Børsen.

Selskabet er ejet af kapitalfonden EQT, som købte selskabet for over 500 millioner kroner i 2014. Efterfølgende endte EQT og de tidligere ejere i retslige stridigheder, som endte med en trecifret millionerstatning til EQT.

Virksomheder gør for lidt for at beskytte persondata

Virksomhederne lægger sig generelt for lidt i selen i deres bestræbelser på at undgå problemer med persondata.

Sådan lyder det i en ny rapport fra PwC med navnet “PwC's 2018 Global State of Information Security Survey.”

Her fremgår det, at under halvdelen af de adspurgte virksomheder ‘begrænser indsamling, opbevaring og adgang til persondata til det minimum, det er nødvendigt for at opnå formålet med en given indsamling, og kun 51 procent svarer, at de har en nøjagtig oversigt over, hvordan medarbejderes og kunders persondata håndteres, og hvor det opbevares.”

“Det er nødvendigt, at de investerer i den rette teknologi og ser de nye persondataregler som en strategisk mulighed for at opnå succes i et datadrevet samfund,” lyder det fra PwC.

ITU-professor udpeget til digital vismand

Professor på IT-Universitetet i København Brit Ross Winthereik er blevet udpeget til digital vismand og bliver nu medlem af Akademiet for de Tekniske Videnskabers digitale råd.

Her får hun til opgave at ‘bidrage til arbejdet med at fremme Danmarks digitale omstilling og medvirke til at skabe viden og debat om fremtidens digitale samfund,” lyder det i en udsendt meddelelse fra universitetet.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S