Morgen-briefing: Forsvundne Stein Bagger-millioner måske endt i Singapore / Dansk selskab vil hente millioner på egen kryptovaluta og investere dem i Silicon Valley / Tia Technology viser gode takter i nyt regnskab

Morgen-briefing: Forsvundne Stein Bagger-millioner måske endt i Singapore / Dansk selskab vil hente millioner på egen kryptovaluta og investere dem i Silicon Valley / Tia Technology viser gode takter i nyt regnskab / Virksomheder gør for lidt for at beskytte persondata / ITU-professor udpeget til digital vismand

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her ugens første hurtige it-nyhedsoverblik.

Forsvundne Stein Bagger-millioner måske endt i Singapore

Nogle af de 200 forsvundne millioner fra Stein Bagger-sagen er muligvis endt i Singapore. I hvert fald har kammeradvokaten stævnet de to svenskere Mikael Ljungman og Carl Freer for at afdække forbindelsen mellem IT Factory og et selskab i Singapore kaldet iQNECT.

I følge BT mener kammeradvokaten, at en patenteret mobilteknologi udviklet for 40-50 millioner fra IT Factory endt i dette selskab. Angiveligt er teknologien udviklet af Carl Freer, mens Mikael Ljungman har været involveret i pengetransaktionen.

Mikael Ljungman har afsonet en dom i sagen på syv års fængsel, mens Carl Freer hele tiden har været sat i forbindelse med IT Factory-sagen.

Ingen af de de to svenskere mødte dog op i retten i New York 9. og 10. april, hvor sagen skulle køre, da et amerikansk patent er centralt element.

Dansk selskab vil hente millioner på egen kryptovaluta og investere dem i Silicon Valley

Selskabet Initiator vil ifølge Børsen rejse godt 450 millioner kroner fra investorer ved at sælge sin egen kryptovaluta.

Morten Karnøe Søndergaard er administrerende direktør i selskabet. Ifølge Børsen har han været ansat i et professorat på Aalborg Universitet siden 2010, og han har også været med til at starte en dansk forskningsenhed på Stanford University i Silicon Valley.

Initiator vil i løbet af sommeren have et tilbud til institutionelle investorer I den forbindelse er den tidligere direktør for Mærsks kinesiske afdeling Per Reimer tilknyttet Initiator, skriver Børsen.

Tia Technology viser gode takter i nyt regnskab

Det danske softwareselskab Tia Technology kom ud af 2017 med en vækst i omsætningen på 45 procent - fra 98 millioner til 143 millioner. Driftsresultatet voksede fra 21 til 36 millioner, men resultatet på bundlinjen er et underskud på godt 2 millioner kroner, skriver Børsen.

Selskabet er ejet af kapitalfonden EQT, som købte selskabet for over 500 millioner kroner i 2014. Efterfølgende endte EQT og de tidligere ejere i retslige stridigheder, som endte med en trecifret millionerstatning til EQT.

Virksomheder gør for lidt for at beskytte persondata

Virksomhederne lægger sig generelt for lidt i selen i deres bestræbelser på at undgå problemer med persondata.

Sådan lyder det i en ny rapport fra PwC med navnet “PwC's 2018 Global State of Information Security Survey.”

Her fremgår det, at under halvdelen af de adspurgte virksomheder ‘begrænser indsamling, opbevaring og adgang til persondata til det minimum, det er nødvendigt for at opnå formålet med en given indsamling, og kun 51 procent svarer, at de har en nøjagtig oversigt over, hvordan medarbejderes og kunders persondata håndteres, og hvor det opbevares.”

“Det er nødvendigt, at de investerer i den rette teknologi og ser de nye persondataregler som en strategisk mulighed for at opnå succes i et datadrevet samfund,” lyder det fra PwC.

ITU-professor udpeget til digital vismand

Professor på IT-Universitetet i København Brit Ross Winthereik er blevet udpeget til digital vismand og bliver nu medlem af Akademiet for de Tekniske Videnskabers digitale råd.

Her får hun til opgave at ‘bidrage til arbejdet med at fremme Danmarks digitale omstilling og medvirke til at skabe viden og debat om fremtidens digitale samfund,” lyder det i en udsendt meddelelse fra universitetet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S