Pengene vælter ind hos jysk it-forhandler: Løfter bundlinjen med 2.700 procent

Den nordjyske it-distributør Epoka har hævet bundlinjen fra et resultat på 169.000 kroner i 2016 til et overskud på hele 4,7 millioner kroner sidste år. Målet er, at virksomheden skal vokse yderligere i de kommende år.

Artikel top billede

Nordjyske Epoka kan med rette juble over virksomhedens seneste årsregnskab.

I 2017 har virksomheden, der fungerer som formidler mellem købere og sælgere af brugt it-udstyr, formået at løfte overskuddet fra blot 169.000 kroner til hele 4,7 millioner kroner. Det svarer til en stigning på næsten 2.700 procent.

Forståeligt nok betegner ledelsen i årsrapporten resultatet som "tilfredstillende", og ledelsen kan tilmed glæde sig over, at omkostningerne er faldet markant, hvilket skyldes selskabets flytning af teknik og lager fra Pandrup til Svenstrup.

"2017 var således første hele år, hvor alle virksomhedens funktioner var samlet i Svenstrup med en bedre udnyttelse af kapaciterne til følge," står der i regnskabet.

Strategiplan skal øge væksten i de næste fem år

Virksomheden, der lever af at købe og sælge nyere brugt it-udstyr til hele verden, ønsker vanen tro ikke at oplyse størrelsen på omsætningen.

Den sidste offentligt tilgængelige omsætning fra Epoka var omsætningen i 2015. Den lå på 203,5 millioner kroner.

Epoka oplyser, at da alle virksomhedens aktiviteter nu er samlet i Svenstrup, er målet at opnå "en betydelig positiv udvikling i aktiviterne og resultatet" i de kommende år.

Det er en del af Epokas strategiplan fra 2017 til 2022, hvor den omkring 70-mand store virksomhed skal opnå en markedsposition som it-distributør med udvidet produkttilbud gennem en række salgskanaler, herunder en ny onlineplatform, fremgår det af årsrapporten.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S