Pengene vælter ind hos jysk it-forhandler: Løfter bundlinjen med 2.700 procent

Den nordjyske it-distributør Epoka har hævet bundlinjen fra et resultat på 169.000 kroner i 2016 til et overskud på hele 4,7 millioner kroner sidste år. Målet er, at virksomheden skal vokse yderligere i de kommende år.

Artikel top billede

Nordjyske Epoka kan med rette juble over virksomhedens seneste årsregnskab.

I 2017 har virksomheden, der fungerer som formidler mellem købere og sælgere af brugt it-udstyr, formået at løfte overskuddet fra blot 169.000 kroner til hele 4,7 millioner kroner. Det svarer til en stigning på næsten 2.700 procent.

Forståeligt nok betegner ledelsen i årsrapporten resultatet som "tilfredstillende", og ledelsen kan tilmed glæde sig over, at omkostningerne er faldet markant, hvilket skyldes selskabets flytning af teknik og lager fra Pandrup til Svenstrup.

"2017 var således første hele år, hvor alle virksomhedens funktioner var samlet i Svenstrup med en bedre udnyttelse af kapaciterne til følge," står der i regnskabet.

Strategiplan skal øge væksten i de næste fem år

Virksomheden, der lever af at købe og sælge nyere brugt it-udstyr til hele verden, ønsker vanen tro ikke at oplyse størrelsen på omsætningen.

Den sidste offentligt tilgængelige omsætning fra Epoka var omsætningen i 2015. Den lå på 203,5 millioner kroner.

Epoka oplyser, at da alle virksomhedens aktiviteter nu er samlet i Svenstrup, er målet at opnå "en betydelig positiv udvikling i aktiviterne og resultatet" i de kommende år.

Det er en del af Epokas strategiplan fra 2017 til 2022, hvor den omkring 70-mand store virksomhed skal opnå en markedsposition som it-distributør med udvidet produkttilbud gennem en række salgskanaler, herunder en ny onlineplatform, fremgår det af årsrapporten.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job