Proactive stormer frem: Runder 200 ansatte og øger omsætning med over 40 millioner kroner

Konsulenthuset Proactive nåede en milepæl på 200 ansatte i 2018 og forbedrede samtidigt selskabets omsætning og overskud. Målet er, at de tal skal vokse yderligere i det kommende år.

Artikel top billede

Max Sejbæk, medstifter og administrerende direktør i Proactive, kan glæde sig over, at selskabets seneste regnskab viser fremgang på flere parametre.

2017 var året, hvor konsulenthuset Proactive, rundede en væsentlig milepæl. Det fremgår af selskabets årsrapport.

Det var nemlig året, hvor konsulenthuset, der i 2017 blev kåret som årets bedste Microsoft-partner, rundede 200 ansatte.

Læs også: ProActive hædret af Microsoft: Kåres som Danmarks bedste Microsoft-partner

Og generelt har 2017 været et ganske solidt år for Proactive.

Selskabets omsætning er steget fra 127,4 millioner kroner til 169,6 millioner kroner, hvilket svarer til en stigning på 33 procent.

Løftet i omsætning har også dryppet en smule ned på bundlinjen.

Den viser sorte tal på 7,9 millioner mod 6,6 millioner kroner i 2016.

Omsætning og resultat skal forbedres yderligere i 2018

Proactive, der har sit hovedsæde på Frederiksberg, er leverandør af en række forskellige it-tjenester. Selskabets kunder tæller blandt andet Saxo Bank, AP Pension, Simcorp, Vestas og CBS.

Virksomheden konkluderer i årsrapporten, at selskabet nu står stærkt for at vokse endnu mere i de kommende år.

"I 2017 har selskabet også investeret betydelig tid og kræfter i at udvikle egne produkter og tjenester, der skal sælges via licens og abonnementer. Selskabet har store forventninger til den værdien af den nye forretningsmodel, og det samlede antal af brugere af denne er mere end fordoblet i løbet af det sidste år," fremgår det af årsrapporten.

Konsulenthuset ønsker ikke at sætte konkrete tal på målsætningerne for 2018, men understreger i regnskabet, at forventningen er, at både omsætning og overskud forbedres yderligere i 2018.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse