Disse fem kompetencer bør enhver it-professionel satse på at opbygge lige nu

I en tid, hvor teknologi og digitalisering skyder op overalt, er det vigtigt, at man kan tilpasse sig de nye forhold og fremtidssikre sin it-karriere. Her er de kompetencer, der kan være med til at gøre dig uvurderlig over de kommende år.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • De mest mest efterspurgte it-kompetencer de næste tre til fem år
  • De syv programmeringssprog du skal satse på
  • De tværfalige profiler der kommer til at være rift om
994
5 min
I takt med at ny teknologi implementeres og forretningslandskaber ændrer sig, vil nogle typer af kompetencer blive mere relevante og eftertragtede.

Computerworld kunne forleden fortælle, at en undersøgelse fra IT-Branchen viser, at næsten to tredjedele af branchen, mener, at manglen på de rette it-kompetencer er den største barriere for vækst.

Det giver enorme problemer for danske virksomheder, der er nødt til at kigge uden for landets grænser for at dække den store efterspørgsel efter de rigtige it-profiler.

Det kan du læse mere om her: Tårnhøj efterspørgsel: Denne type it-medarbejdere er de mest efterspurgte i Danmark lige nu

Det peger på, at der er behov for flere og nye it-kompetencer i Danmark.

Her har du fem færdigheder, som du skal satse på nu, hvis du i de kommende år skal høste guld og grønne skove.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S